פרסום ראשון: אחרי הביקורת שלא שותפה בחקירה - מערכת הביטחון התחילה לבצע בדיקה לגבי מקור זיהום הזפת בים ובחופים. המשרד להגנת הסביבה העביר את הדו"ח המלא לגורמי המודיעין ומערכת הביטחון, שמתחילים בבדיקה מקיפה כדי לסייע בחקירה ולשלול או לאמת את הממצאים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, חשפה אמש כי ישראל זיהתה את הספינה שממנה דלפו כמויות גדולות של זפת שזיהמה את חופי ישראל לפני כשבועיים. לדבריה, מדובר בספינה מלוב שהפליגה לאזור ישראל מאירן - ושפעולת הזיהום נעשתה בזדון.

"זה טרור סביבתי", האשימה השרה במסיבת עיתונאים שערכה בנושא. "אונייה פיראטית עם מכלית לובית היא שיצרה את הזיהום. היא עשתה את כל הדרך מהמפרץ הפרסי עם מכשירים כבויים. האונייה נמצאת ממש בשעה זו באירן". השרה אישרה שהחומר שדלף מהאונייה וגרם לזיהום נרחב כמעט לכל אורך חופי ישראל הוא נפט גולמי.

זמן קצר אחרי דבריה של השרה גמליאל, גורמים במערכת הביטחון ציינו שלא רק שהם לא מכירים את המידע שהציגה השרה, אלא גם שלא ניתן לקבוע שהספינה המזהמת עשתה זאת במכוון ולא כתוצאה מתקלה.

גורם ביטחוני אמר ל-N12 כי המשרד להגנת הסביבה לא שיתף גורמים אחרים ועשה את התחקיר לבדו, ועל כן לא ברור על סמך מה קבעה השרה גמליאל את קביעתה. "מקווה מאוד שיש לשרה גמליאל הוכחות מוצקות אחרת עוד יתברר שהכול נסמך על אירוע נסיבתי ולא על ראיות", אמר אותו גורם.