לפי הערכת אמ"ן לשנה הקרובה שפורסמה היום (שלישי), אירן לא מעשירה אורניום ברמה שמאפשרת לה לייצר פצצה גרעינית, אך אם תחליט לעשות זאת – היא תוכל להגיע בתוך שנתיים להשלמת ייצור הנשק הגרעיני. בגזרה הצפונית, ההערכה היא שחיזבאללה לא מעוניין במלחמה כוללת, אבל עדיין מחפש נקמה על מות בכיר הארגון בסוריה בהפצצה שיוחסה לישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באמ"ן מעריכים כי אירן תוכל להגיע לפצצה גרעינית בתוך שנתיים מהרגע שבו תחליט להעשיר אורניום ברמה של 90%. תוכנית הגרעין לא עולה שלב גם בשל ההתנקשות בפחריזאדה שיוחסה לישראל, שלפי ההערכות עוד לא נמצא לו מחליף. ועדיין ההערכות באמ"ן הן שבאירן למרות זאת מפירים את הסעיפים שעליהם חתמה בהסכם הגרעין ב-2015.

חיסול ראש תוכנית הגרעין באיראן‎
"הסיבה שתוכנית הגרעין באירן מתעכבת". אבי תוכנית הגרעין באירן, והזירה שבה חוסל

עוד עולה מהערכת אמ"ן, כי אירן עדיין שואפת להתבסס בסוריה אך בוחנת את צעדיה בגזרה. ככל הנראה היא צמצמה את מספר לוחמיה בסוריה גם בעקבות התקיפות החוזרות והנשנות שיוחסו לישראל באזור, ושפגעו בלוחמים ובמשפחותיהם.

חיזבאללה יימנע ממלחמה כוללת

על פי אותה הערכה, שנכונה אפוא לשנה הקרובה, לא צפויה מלחמה יזומה נגד ישראל בגזרה הצפונית. יחד עם זאת, אפשר שחיזבאללה ייזום הסלמות מוגבלות למה שנקרא ימי קרב בדומה להתנהלות החמאס ברצועת עזה. זאת, גם בשל חיסול איש הארגון בסוריה שיוחס לישראל, שבגינו נסראללה עדיין מחפש נקמה. כלומר, חיזבאללה מוכן ללכת עד הסף, אבל ייזהר מלהיכנס לעימות כולל.

נסראללה  (צילום: AP)
"עדיין מחפש נקמה". מזכ"ל חיזבאללה חסאן נסראללה | צילום: AP

ההערכות הללו מעלות שההרתעה של ישראל מול חיזבאללה עובדת, אך באמ"ן מזהירים שחיזבאללה עדיין ממשיך בפרויקט דיוק הטילים שלו. ועדיין, לפי ההערכות, בארגון לא מחזיקים במספר רב של טילים מדויקים. סיכומו של עניין, כמות הטילים שבידי חיזבאללה עוד לא משנה את ההרתעה שיש לישראל מולה.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי אלוף במילואים עמוס ידלין התייחס להערכות ואמר ש"ההערכה שאירן יכולה להגיע לפצצה גרעינית ראשונה 'תוך שנתיים מהחלטה', היא הערכה מקילה. מומלץ להניח זמן קצר יותר. למרות שאירן בנקודת שפל - חישוב מוטעה שלה עלול להוביל לעימות ישיר עם ישראל. הדבר נכון גם לגבי חיזבאללה – הארגון מורתע אך מאתגר ומחפש נקמה וגם הוא עלול לטעות ולהוביל למלחמה".

"בשנה האחרונה צה"ל פעל כמעט בכל שבוע בשטח אויב"

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס אתמול בטקס לציון 24 שנים לאסון המסוקים לפעילות צה"ל בשטח אויב. "בשנה האחרונה כמעט בכל שבוע פעלנו בעומק שטח האויב כדי להשמיד אמל"ח שכוון או תוכנן לפיגוע במדינת ישראל ואזרחיה"‎, אמר הרמטכ"ל. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי
"פעלנו כמעט כל שבוע בשטח אויב". הרמטכ"ל אביב כוכבי

גם שר הביטחון בני גנץ שנשא דברים בטקס התייחס לפעילות צה"ל, והזהיר את חיזבאללה מפני ההתחמשות. "נסראללה יודע היטב, שהחלטתו לבנות בונקרים של תחמושת וטילים, ולשכלל את יכולותיו של חיזבאללה, מסכנת אותו ומסכנת את אזרחי מדינת לבנון", אמר. "אם תיפתח חזית בצפון, מדינת לבנון תהיה זאת אשר תשלם את המחיר הכבד ביותר על הנשק שמפוזר בריכוזים אזרחיים".