העיתון "א-שרק אלאווסט" דיווח הבוקר (שבת) כי כחלק מהעסקה לשחרור הישראלית שהוחזקה בסוריה, ישראל תממן עבור שכנתה חיסונים מסוג "ספוטניק" בחסות רוסית. לפי שעה לא ברור בכמה חיסונים מדובר, ובאיזה שווי המימון הישראלי. המרכיב הזה בעסקת השחרור היה חסוי עד כה, ונחשף כעת, כך על פי הדיווחים הזרים. מנגד, בתקשורת הסורית מכחישים את הדיווח וטוענים כי ההסכם עם ישראל לא כלל סעיף חסוי.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אתמול דווח כי העסקה לשחרור בת ה-25, שהוחזרה לארץ שלשום בלילה, כללה ויתור נוסף שהצנזורה לא התירה לפרסם. עוד דווח כי יש חשש שמעתה ישתמשו בקלף הזה כנגד ישראל, שלה יש אינטרסים נוספים בסוריה כדוגמת שני הנעדרים מקרב סולטן יעקוב ב-1982. 

פגישת נתניהו ופוטין (צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס)
נתניהו ונשיא רוסיה פוטין | צילום: רויטרס, שי פרנקו, רויטרס

ב-N12 נחשפו אתמול גם הרגעים שבהם חצתה הצעירה לסוריה. ב-2 בפברואר היא חצתה את הגבול במורדות החרמון באזור שאין בו גדר. היא חצתה דרך ואדי מבלי להיראות לכיוון הכפר חאדר. היא נכנסה לכפר והמקומיים ראו מיד שמדובר במקרה חריג. הם דיברו איתה בערבית ובמקביל הזעיקו את הצבא הסורי שעצר אותה ולקח אותה לדמשק. היא הוחזקה במתקן של המודיעין הסורי ושם היא נחקרה.

בתוך פחות מיום הרוסים יידעו את ישראל. היה חשש שהסורים יחקרו ויענו אותה, ומיד החלו שיחות משא ומתן דרך הנספח הצבאי הרוסי בישראל. ישראל הדגישה כל הזמן שמדובר בנושא הומניטרי ולא צבאי – ושתהיה מוכנה לתת תמורות הומניטריות כדי לסיים את הפרשה.

מעבר קוניטרה (צילום: רויטרס, חדשות)
כוחות או"ם במעבר קוניטרה. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

ביום חמישי בלילה דווח כי הישראלית הועברה מרוסיה לישראל. רה"מ נתניהו סיפר ששוחח עם נשיא רוסיה פוטין פעמיים כדי לבקש את עזרתו. השיחה הראשונה התקיימה לפני כשבוע וחצי ב-8 בפברואר, והשנייה חמישה ימים לאחר מכן - ב-13 בפברואר. "ביקשתי את עזרתו כדי להשיב אותה, והוא אכן פעל", שיבח נתניהו את פוטין.