שלושה לוחמים ששירתו בצה"ל במבצע "צוק איתן" הגישו היום (שלישי) באמצעות "עד כאן" תביעה בסך 1,200,000 שקלים נגד ארגון "שוברים שתיקה". התובעים טוענים כי נפגעו מעדויות שפרסם הארגון בארץ ובעולם על פעולות צה"ל בזמן המבצע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי כתב התביעה, "שוברים שתיקה" ייחסו לחיילים הרג זקן פלסטיני חף מפשע להנאתם וידוא הריגה לזקן פלסטיני וקבירתו בעודו חי, וכן עדויות נוספות. בעקבות הפרסומים נחקרו הלוחמים על ידי משטרה צבאית, נפתחו נגדם תיקים פליליים - שלאחר מכן נסגרו.

הלוחמים דורשים מהארגון סכום של יותר ממיליון שקלים, וכן לפרסם תיקון או הכחשה אשר ינקו את שמם וימחקו את הפרסומים שעדיין עומדים.

גלעד אך, מנכ"ל ארגון "עד כאן" ומיוזמי התביעה, מסר: "מלבד הפגיעה האנושה בתדמית צה"ל וישראל בארץ ובעולם, נפגעו פה לוחמים, חיילים שחזרו ממלחמה לאחר שחירפו נפשם למען כולנו, ומצאו עצמם בחדרי חקירות על לא פחות מפשעי מלחמה. הם נחקרו על וידוא הריגה, על קבירת אדם חי, דברים שלא היו ולא נבראו. והכל למען המטרה 'המקודשת' - פגיעה במדינת ישראל בזירה הבינלאומית. שוברים שתיקה יצטרכו לתת הסברים בבית המשפט, ולפצות את הלוחמים על הנזק שנגרם להם ולכולנו".

תגובת ארגון "שוברים שתיקה": "מדובר בעוד הליך משפטי מופרך וחסר סיכוי של ארגון השתולים 'עד כאן'' שכל מטרתו היא ניסיון לקושש אייטמים בתקשורת במטרה לאיים על חיילים ולוחמים שלא יעזו לדבר על המציאות שאותה חוו בשטחים. השורה התחתונה של תביעה מופרכת זו עוסקת בירי והרג של פלסטיני מבוגר שלא היה חמוש או מסוכן, ועל זה אפילו התובעים לא מנסים לערער. יתרה מכך - התביעה מחזקת את חשיבות עבודתינו שכן ברור לחלוטין כי הסיפור הקשה הזה לא היה רואה אור אלמלא האומץ של החיילים לשבור שתיקה. אנחנו שמחים על הדיון המחודש בעדויות הלוחמים הקשות והחשובות שפרסמנו מהלחימה בעזה בקיץ 2014, גם אם המטרה כאן היא שוב לנגח אותנו. אנחנו עומדים מאחורי העדויות והעדים האמיצים שבוחרים לחשוף את המציאות הקשה שבה לקחו חלק ונחושים להמשיך לפעול ללא מורא - עד לסיום הכיבוש".