ארה"ב תקפה הלילה (בין חמישי לשישי) מתקנים של מיליציות פרו-אירניות בגבול סוריה-עירק - כך אישר דובר הפנטגון. התקיפה האווירית, עליה דווח לראשונה בסוכנות הידיעות רויטרס, נחשבת לזו הראשונה של הממשל האמריקני החדש ואושרה על-ידי הנשיא ג'ו ביידן. התקיפה באה בתגובה לירי הרקטות לעבר כוחות אמריקניים בעירק לפני כשבועיים שיוחס לאירן. המרכז הסורי לזכויות אדם היושב בלונדון טען כי 17 פעילים פרו-אירניים נהרגו בתקיפה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האתר שהותקף לא היה קשור באופן ישיר להתקפת הרקטות, אך ההערכה היא כי הוא משמש את המיליציות השיעיות שנתמכות על-ידי האירנים באזור, בין השאר לצורך הברחת נשקים. גורמים אמריקניים אמרו שהתקיפה הייתה מתונה ומדודה על מנת לא להידרדר להסלמה באזור.

ג'ו ביידן (צילום: shutterstock)
פעולה ראשונה בסוריה תחת ממשל ביידן | צילום: shutterstock

במרכז הסורי לזכויות אדם דיווחו כי 17 פעילים פרו-אירניים נהרגו בתקיפה האמריקנית. דובר הפנטגון ג'יימס קירבי אישר את דבר התקיפה ומסר כי "בהנחיית הנשיא ביידן, כוחות צבא ארה"ב פשטו על תשתיות המשמשות מיליציות הנתמכות על ידי אירן במזרח סוריה".

גם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין התייחס לתקיפה הלילה בגבול סוריה-עירק: "ארה"ב בטוחה שהיא פגעה ביעד הנכון בתקיפה בסוריה על המיליציה הנתמכת על ידי אירן". במסיבת עיתונאים שערך ציין אוסטין: "בשלב זה אני לא יכול לספק עוד פרטים, אך אנחנו יודעים במה פגענו. המטרה הזו שימשה את המיליציה השיעית שהובילה את התקיפות נגדנו". כשנשאל מתי הנשיא ביידן אישר את התקיפה, השיב אוסטין: "זה קרה היום בבוקר, זה כל מה שאגיד".

הבסיס האמריקני שהופצץ בעירק (צילום: CNN)
הבסיס האמריקני שהופצץ בעירק, ארכיון | צילום: CNN

התקיפות מגיעות במקביל לקיומם של מגעים ראשוניים בין ארה"ב לאירן באשר לחזרה להסכם הגרעין, ואלו עשויות לסבך את התהליך בין שתי המדינות. ארה"ב אמנם לא האשימה אף קבוצה ספציפית בתקיפות נגדה ולא ייחסה אותן לאירן, אך התקיפות הלילה הבהירו היכן מוטלת האשמה.