"תהום פעורה בינינו לבין שופטי בית הדין": הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, מתח היום (ראשון) ביקורת חריפה על החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה פלילית נגד צה"ל ומדינת ישראל בחשד לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בשטחי יהודה ושומרון, עזה ומזרח ירושלים. הרמטכ"ל התייחס הערב בטקס החלפת מפקד פיקוד הדרום גם לסוגיית השבויים והנעדרים והדגיש: "לא נאפשר שיפור משמעותי במציאות האזרחית כל עוד לא יושג פיתרון להשבתם של אורון שאול והדר גולדין".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"החלטת התובעת הראשית בבית הדין הבינלאומי בהאג לפתוח בחקירה נגד ישראל וצה"ל הוא קו אדום שנחצה, אך לא נמצא בידינו", אמר הרמטכ"ל. "בהמלצת רוב השופטים היא קיבלה החלטה חמורה מבחינה מוסרית. היא הפכה את היוצרות וכיוונה את ההחלטה נגדנו, הצד המוסרי והערכי, במקום לכוון את החקירה נגד העבריין שרומס את הדין הבינלאומי".

הרמטכ"ל אביב כוכבי
הרמטכ"ל אביב כוכבי

הרמטכ"ל הדגיש כי "אויבינו הם שבחרו להתמקם באזורים מאוכלסים ולהציב שם אלפי טילים ורקטות שבהגדרה פוגעים באזרחים". עוד הוא הוסיף כי צה"ל פועל כל השנים באופן מקצועי וערכי, ויודע לשלב בין שיטות לחימה המיועדות להגנת אזרחיו לבין ערכי צה"ל והדין הבינלאומי.

"מי שחושב למנוע מאיתנו לתקוף רקטות בתוך מרחב בנוי מאוכלס, מפקיר את אזרחינו במרחב הבנוי שלנו", אמר כוכבי. "מי שפוסל תקיפה של דירה עם מחבלים, נותן חסות לפשע נגד חיילים. מי שמתעלם ממורכבות המלחמות החדשות מעמיק את ביסוס הטרור ומי שמסרב להכיר במציאות המשתנה ולהתאים לה את הפרשנות המשפטית – פוגע בערכים האוניברסלים ובזכות ההגנה – מי שחושב כך לא ירתיע אותנו".

"בהאג נמצאים בעולם הישן, במזרח התיכון שדה קרב חדש"

הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי

הרמטכ"ל המשיך במתקפתו ואמר כי "מי שפתח בחקירה מנותק מהמורכבות של מלחמות ההווה. אל מול המציאות הזו חובה על הקהילה הבינלאומית להתאים את דפוסי הלחימה והחשיבה ואת הדין הבינלאומי. חוקי הדין הבינלאומי לא נועדו רק למנוע פגיעה בחפים מפשע, אלא גם לאפשר לנו להגן על עצמינו. שם בהאג עולם ישן, כאן במזרח התיכון שדה קרב חדש. שדה קרב המדגיש כי תהום פעורה גם בינינו לבין שופטי בית הדין".

"חיילי צה"ל ומפקדיו, בעבר ובהווה - אני מגבה את פעולתכם, ועומד איתכם בשורה אחת נוכח כל טענה", הבהיר רב-אלוף כוכבי. "אני אחראי להוראות הפתיחה באש ולאופן הפעלת הכוח. אני שלחתי אתכם ואישרתי את המבצעים. אינכם לבד ולא תהיו לבד"