נקבע מותו של לוחם גדוד "בזלת" של הנח"ל, סמל ראשון יונתן גרנות, שנפצע באורח אנוש מפליטת כדור של חייל אחר בבסיס צבאי שבבקעת הירדן - כך הודיע הבוקר (שישי) דובר צה"ל. גרנות, מקיבוץ עינת, היה בן 22 בנופלו. המשטרה הצבאית ממשיכה בחקירת נסיבות האירוע, בסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית. איבריו הושתלו בחולים שהמתינו להצלת חייהם, והוא יובא למנוחות ביום ראשון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בלילה שבין שלישי לרביעי נפצע החייל באורח אנוש בראשו כתוצאה מפליטת כדור במהלך תאונת אימונים בבסיסו. הוא פונה באמצעות מסוק לקבלת טיפול רפואי במחלקת טיפול נמרץ נוירוכירורגי בבית החולים כשהוא סובל מפציעת ראש חמורה. 

הלב מתקשה להכיל את האסון הנורא שפקד את משפחת גרנות, קהילת קיבוץ עינת ואת המועצה כולה. סמ"ר יוֹנָתָן גְּרָנוֹת מקיבוץ...

פורסם על ידי ‏מועצה אזורית דרום השרון‏ ב- יום שישי, 26 בפברואר 2021

מבית החולים הדסה עין כרם והמרכז הלאומי להשתלות נמסר כי משפחתו של החייל "החליטה באצילות רבה לתרום את איבריו על מנת להציל את חייהם של אחרים". מהמרכז הלאומי להשתלות נמסר כי איבריו של גרנות הונצלו והושתלו שהמתינו להצלת חייהם: כבד הושתל בחולה בבית החולים איכילוב, לב הושתל בשיבא, ריאות הושתלו בשיבא, כליה בבלינסון וכליה נוספת ולבלב בבלינסון.

הלווייתו של גרנות תתקיים ביום ראשון ב-13:00 בבית העלמין של קיבוץ עינת. מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מינה צוות מומחים שיחקור את הגורמים שקדמו לאירוע, את נורמות הבטיחות ביחידה ואת אופן הטיפול באירוע. הצוות התבקש לבחון גם את התנהלות צה"ל בתחום הנשק באופן כללי‎.

מהתחקיר הראשוני של האירוע ניתן להצביע על כשלים ברמה הפיקודית, המשמעתית והמקצועית שהביאו לפציעה האנושה. במשטרה הצבאית מצביעים על שתי תקלות מפקדים באותה המחלקה: האחת, מ"מ שלא וידא פריקת נשקים ודבר אי-הימצאותם של כדורים בקנה לאחר סיום המטווח. השניה, סמל שלקח נשק ממערום הנשקים, וכיוון אותו למקום בו יכולים להימצא חיילים - גם במרחק של 60 מטרים ממנו.

שלשום ביקש הלוחם שפלט את הכדור מחוקריו לבקר בבית החולים את סמ"ר גרנות ז"ל והגיע למקום יחד עם מפקד חטיבת הנח"ל. לאחר שביקשו במצ"ח את הסכמתה של אמו של הלוחם, נכנסו יחד למחלקה ולחדר הטיפולים.

כוחות מד"א שהוזעקו (צילום: סוכנות תצפית)
צילום: סוכנות תצפית
הלוחם שירה בחייל שפלט כדור (צילום: חדשות 12)
הלוחם שירה בשוגג | צילום: חדשות 12

"הדבר היחידי שחשוב לי הוא שיחיה", אמר החייל היורה לחוקריו. "הוא החבר הכי טוב שלי. לא איכפת לי מהמעצר. לכל אחד שהיה נוגע בנשק הזה היה נפלט כדור. לא הייתה מחסנית בנשק, היה חושך. עברתי בין העמדות, ראיתי את מערום הנשקים, רובה אחד בלט, הזזתי אותו ואז נפלט הכדור. המפקד שלי עבר בסביבה ונפגע".

פרקליט הלוחם שירה אמר ל-N12: "הנשק פלט כדור כאשר הוא היה ללא מחסנית. במקום לשחרר אותו ולדאוג לשלומו עצרו אותו. ברור שהיה מ"מ וסמל שלא פרקו כמו שצריך את הנשקים במטווח".