לקראת האפשרות לחידוש המשא ומתן על הסכם הגרעין עם אירן, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש (שישי) כי שאריות אורניום התגלו בשני מתקני גרעין באירן במהלך ביקורת פתע שביצעה הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (IAEA) בחודשים אוגוסט וספטמבר השנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות שהמתקנים לא פעילים מזה שני עשורים, הימצאות שרידי האורניום והעובדה כי האירנים לא סיפקו הסבר הולם לכך, מחזקת את טענותיהן של ישראל ומדינות נוספות כי טהרן ממשיכה בפיתוח יכולות גרעיניות מתחת לרדאר. בכיר אירני אמר לרויטרס: "אין לנו מה להסתיר, לכן אפשרנו לפקחים לבקר באותם אתרים".

כעת בסבא"א שוקלים לגנות את אירן, דבר שעלול להוות מכשול במאמצים לחידוש היחסים הדיפלומטיים עם ארצות הברית וחידוש הסכם הגרעין, ממנו פרש נשיא ארה"ב הקודם דונלד טראמפ.

רפאל גרוסי, יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ייצא מחר לביקור בטהרן וייפגש עם בכירים בממשל. "מחר אני נוסע לטהרן כדי לפגוש בכירים בממשל האירני ולמצוא פתרון מוסכם, שמתאים לחוק האירני, כך שסבא"א תוכל להמשיך בפעילותה החיונית באירן", כתב גרוסי בטוויטר. "מצפה להצליח, זה האינטרס של כולם".

אירן קבעה לנשיא ביידן דד-ליין עד לשבוע הבא להסרת הסנקציות שהטיל קודמו בתפקיד טראמפ. אם ביידן יסרב לעשות כן, אירן לא תאפשר יותר ביקורים של סוכני סבא"א באתרי הגרעין. סוכנות הגרעין הבין לאומית צפויה לפרסם בשבוע הקרוב דוח רבעוני על הפעילות הגרעינית של אירן.