שר ההגנה האירני התראיין אמש (שישי) לטלוויזיה הממלכתית באירן ומסר פרטים חדשים על אופן חיסול מדען הגרעין מוחסן פח'ריזאדה. על פי דברי הגורם הבכיר, זוג מתנקשים פתח באש לעבר שיירת הרכבים בה נכח "אבי תוכנית הגרעין" ופצעו אותו אנוש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהשתלשלות האירועים כפי שגולל השר האירני, כ-20 שניות לאחר תחילת הירי אירע פיצוץ ברכב התופת בקרבת המקום. בשלב זה לא ברור אם הירי נמשך אחרי הפיצוץ‎, והחשודים נמלטו מהמקום. סוכנות הידיעות "מהר" דיווחה כי באירוע נהרגו גם שישה ממלוויו של הבכיר.

פח'ריזאדה פונה במסוק אל בית החולים בבירה טהרן, שם נאלצו הצוותים הרפואיים לקבוע את מותו. כוחות הביטחון האירניים סגרו את הכביש שבו אירעה ההתנקשות לתנועה בניסיון לאתר את מבצעי החיסול.

ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה
ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה

בהודעה הרשמית של משרד ההגנה האירני אישרה טהרן את חיסולו של פח'ריזאדה וטענה כי הוא נורה בראשו בידי "טרוריסטים". הבכיר בתוכנית הגרעין הובהל במסוק לבית החולים, שם נלחמו על חייו, אך מותו נקבע תוך זמן קצר. על אף שנורה בעת שנסע ברכבו, בהודעתה, אירן לא הפנתה אצבע מאשימה כלפי אף אחד. במקביל, במשמרות המהפכה הבטיחו נקמה על מותו.

תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן (צילום: N12)
תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן | צילום: N12

ד"ר מוחסן פח'ריזאדה היה מדען גרעין אירני הממונה על פיתוח הנשק במדינה. מאז גויס בסוף שנות ה-20 לחייו כפיזיקאי צעיר, פח'ריזאדה הוכיח את כישוריו וטיפס מעלה עד ניהול התכנית. ב-30 השנים האחרונות עסק בפיתוח הפצצה, הן במערכת הנשק ובאריזתה והן בהעשרת האורניום הדרוש לביקוע הגרעיני. פח'ריזאדה נהנה מציר קשר אישי וישיר למנהיג אירן, איתאללה עלי ח'מנאי.

שר החוץ האירני, מוחמד ג'ואד זריף, אשר ניהל את המשא ומתן עם המעצמות לכינון הסכם הגרעין, התרעם על האירוע בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "טרוריסטים רצחו את המדען האירני הבכיר היום. הפחדנות - עם אינדיקציות בולטות למעורבות ישראלית - מעידה על ניסיון נואש לחרחר מלחמה. אירן קוראת לקהילה הבינלאומית, ובמיוחד לאיחוד האירופי - הפסיקו את המוסר הכפול המביך שלכם וגנו את האירוע כאירוע טרור".

בארגון חיזבאללה התייחסו לחיסול ואמרו כי האפשרות להגיב לחיסול המדען נמצאת אך ורק בידי אירן. מזכ"ל האו"ם מנגד קרא לריסון ולאיפוק: "יש להימנע מפעולות שיכולות להוביל להסלמה כללית באיזור".

המדען שחוסל הוא חוליה נוספת ברשימה ארוכה של מדעני גרעין, כעשרה במספר, שחוסלו בשנים האחרונות. דיווחים בתקשורת הזרה מייחסים את החיסולים לישראל.