עם שקיעת השמש בגבול רצועת עזה הלוחמים יוצאים למארב לילי על הגדר. הכוננות גבוהה מאוד, והימים מתוחים. השבוע יציינו בעזה שנה לחיסול בהאא אבו אל-עטא, בכיר הג'יהאד האיסלאמי, ומפקד צפון הרצועה בארגון, ובפיקוד הדרום נערכים לאפשרות של נקמה – מירי רקטות למרכז הארץ, ועד לניסיונות חדירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתקופה האחרונה יש עלייה בניסיונות החדירה לישראל, חלקם של פלסטינים רעבים שמחפשים תקווה מעבר לגבול, אחרים חמושים. רק לפני שבועיים נתפס פלסטיני שחצה את הגבול נושא עליו מטען. התצפית זיהתה אותו מתקרב לגדר וחוצה, כוח גבעתי הקיף אותו – עד שהרים ידיים ונעצר. הפיגוע סוכל הרחק מהיישובים.

האיום הכי גדול ברצועה, על פי מפקד גדוד רותם בגבעתי, סא"ל יוסי אליאס, הוא ארגון חמאס. "אנחנו נפגשים עם לא מעט ניסיונות חדירה, יש הרבה לחץ", אמר. "רצון לפגע ורצון לבצע אירועים כאלה או אחרים תמיד יש. חובתנו להיות מוכנים כל הזמן, 24/7".

צה"ל בכוננות גבוהה בדרום (צילום: N12)
ניסיון החדירה לפני כשבועיים | צילום: N12

"אויב שרוצה לחדור, לא תעצור אותו הגדר", הסביר סא"ל בר בשן, מפקד גדוד שקד בגבעתי. "הגדר תעכב אותו, הגדר תעזור לנו לגלות אותו. בסוף מה שיעצור אותו זה כוח מיומן שיגיע למקום הנכון ובזמן הנכון. המשימה ברורה - לעצור את המפגע הפוטנציאלי הזה, ברמת מקצועיות גבוהה ובמהירות. ואת זה עשינו".

מול הפרות הריבונות האלה צה"ל תוקף מנהרות חמאס, מפעלים לייצור רקטות וגם עמדות של הארגון, שנבנו לאורך הגבול. כשגבעתי יסיימו עם הגזרה הזו הם ילכו לאימון, גולני יגיעו במקומם - ורק עזה נשארת במקומה. אף אחד לא יודע מה יתפתח כאן בימים הקרובים. חילופי השלטון בארצות הברית, הקורונה, המצב הכלכלי, הכסף מקטר שמגיע טיפין-טיפין - הכול משפיע והכול דליק.