בצה"ל מסכמים את הפעילות המבצעית בשנה החולפת בדגש על הפעולות נגד ההתבססות האירנית בסוריה והגברת השימוש בתקיפות סייבר. בצבא מציינים כי הנוכחות של הכוחות האירניים ושליחיהם הצטמצמה משמעותית ואירן ניצבת בפני דילמה באשר להמשך פעילותה בסוריה. הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי: "יש לנו עוד כברת דרך להשלמת היעדים בזירה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הרמטכ"ל התייחס לפעילות המבצעית ואמר כי "תקפנו השנה כ-500 מטרות בכל הזירות ובנוסף ביצענו מבצעים רבים בממד החשאי". רא"ל כוכבי הדגיש: "מרחב הלחימה המשמעותי שהשתנה השנה הוא ממד הסייבר - שבו ביצענו מבצעים התקפיים רבים".

"המזרח התיכון הוא האזור המשוסע, המפולג והאלים ביותר בעולם", הוסיף הרמטכ"ל. "אנו פועלים בשש זירות באופן אינטנסיבי. יש זירות עם פעילות באופן יום יומי ויש כאלה עם פעילות שבועית או חודשית".

תוצאות התקיפה בסוריה
תוצאות תקיפה שיוחסה לצה"ל בסוריה

הצבא הרחיב במהלך 2020 את הפעילות החשאית במסגרת המערכה שבין המלחמות (מב"מ). נרשמה עלייה בקצב ובאיכות המבצעים, שהביאו בין היתר להישגים מול ניסיונות הכוחות האירניים להתבסס בסוריה.

היקף הפעילים האירניים ופעילי המליציות הצטמצם באופן משמעותי בשנתיים האחרונות: בסיסים, מחנות ומפקדות פונו מאזור דמשק במסגרת דחיקת ההתבססות למרחב צפון ומזרח סוריה. בנוסף, צירי העברות אמצעי הלחימה מאירן לסוריה הצטמצמו בחודשים האחרונים.

על ההתפתחויות בזירה הצפונית אמר כוכבי: "ההתבססות האירנית בסוריה נמצאת במגמת האטה ברורה כפועל יוצא של פעילות צה"ל, אך יש לנו עוד כברת דרך להשלמת היעדים בזירה".

חיילים בגבול סוריה (צילום: Lior Mizrahi, GettyImages IL)
חיילים בגבול סוריה | צילום: Lior Mizrahi, GettyImages IL

בזירות האחרות, נמשכה מגמת הירידה בהיקף האירועים ומספר ההרוגים בפיגועים ביהודה ושומרון, החל המימוש של "גבול חכם וקטלני" המבוסס על כלים אוטונומיים ונרשם שיפור נוסף ביכולות היירוט של ירי תלול מסלול והרחבת רדיוס הכיסוי של מערך כיפת ברזל.

במהלך 2020 נרשם הרוג אחד מקרב כוחות הביטחון בפיגועים ואזרח אחד שנהרג - ירידה משמעותית לעומת 2019 שבה נהרגו 9 אזרחים ואנשי הכוחות הביטחון, ולעומת 2018 שבה נהרגו 16. גם בירי תלול מסלול נרשמה ירידה בשנה החולפת: 174 רקטות ופצצות מרגמה נורו לישראל לעומת 1,296 ב-2019 ו-1,164 ב-2018.

כיפת ברזל יורה (צילום: MENAHEM KAHANA/AFP, GettyImages)
שיפור ביכולות הירוט - כיפת ברזל בפעולה | צילום: MENAHEM KAHANA/AFP, GettyImages

במהלך השנה צה"ל גם חיזק את הבריתות ושיתופי הפעולה האסטרטגיים עם צבאות זרים ובראשם הצבא האמריקני שאיתו בוצעו שיתופי פעולה רבים בתחומים מבצעיים וטכנולוגיים.

הצבא קידם את מוכנותו למערכה צבאית רחבה גם בזירה הצפונית וגם בדרומית, כשבין היתר הגדיל את סל המטרות, הגביר את קצב האימונים והגדיל את היקף אמצעי לחימה.

"מסכמים שנה שבה עמדנו בהצלחה במשימה הראשונה של צה"ל - לספק הגנה וביטחון. מנענו את כל ניסיונות החדירה למדינת ישראל וראינו ירידה בהיקף הנפגעים ובירי תלול מסלול לעבר ישראל", סיכם הרמטכ"ל.