בימים מאתגרים אלו, בהם הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי דבק בצבא חד וקטלני והאויב מסתתר לא אחת מתחת לקרקע בלב אוכלוסייה אזרחית, שוכנת אי שם בגליל מעבדה סודית המשלבת בין הטכנולוגיה לבין הבינה המלאכותית. כל מה שצפיתם בו בסרטי מדע בדיוני ודמיינתם, הופך שם למציאות – בדרך לשדה הקרב תוך שנים אחדות. כלים זעירים הופכים ליחידות אוטונומיות בפעם הראשונה, ואפילו חושבים לבד כיצד לפתור את המשימה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בין הפיתוחים המרשימים שמייצרת חברת רפאל קיים נחש רובוטי, אשר מחקה את הזוחל האמיתי ולא פחות קטלני ממנו. ביכולתו של ה"נחש" להרים את הראש למעלה בדומה לנחש קוברה, להכיש במידת הצורך ואפילו לספק תמונת מודיעין נדרשת.

מנהל מרכז היזמות והחדשנות בחברת רפאל, נעם ברק, מספר על כך בהצצה מיוחדת במהדורה המרכזית: "הנחש בנוי באופן בו כאשר אם אתה חותך אותו בכל מקום, חוץ מהראש, הוא יכול להמשיך לעבוד - בדיוק כמו נחש אמיתי. המטרה היא לקחת אותו יחד עם הלוחמים ולעשות עבודה משותפת".

הצצה מיוחדת למעבדה הסודית של כוחות הביטחון (צילום: N12)
הנחש הרובוטי שיכול להכיש | צילום: N12

הפיתוחים המיוצרים במעבדה הסודית אינם משמשים רק לצורכי הצבא, אלא גם לשימושים אזרחיים – החל מאיתור דליפות רדיואקטיביות וכלה בחילוץ לכודים מתחת להריסות במקום על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם. חלק ניכר מן מהכלים הינם בעלי יכולת לטוס באופן עצמאי ונוסו במנהרות שנחפרו מכיוון עזה או מלבנון.

ידידו הטוב של האדם - גרסת המכונה

כלב נפץ הנושא ציוד ומצלמות - יש חיה כזו. למעשה, בכל מקום בו לא מעוניינים להכניס בני אדם, יכולים להכניס את הכלב המכני. כיום יכולים הלוחמים והיחידות המיוחדות לעבוד באופן משולב עם הכלב המכני במסגרת פעולות משותפות.

הצצה מיוחדת למעבדה הסודית של כוחות הביטחון (צילום: N12)
הכירו את הכלב המכני | צילום: N12

מנהל מרכז היזמות והחדשנות בחברת רפאל, נעם ברק, הוסיף: "אצלנו אם למישהו נדלקת המנורה בלילה, הוא מרים את היד, מגיעים בבוקר – ומפתחים את המערכות העתידיות והחדשניות. אחד הדברים שאנחנו מאוד אוהבים שאומרים לנו הוא 'אי אפשר'. איך שאומרים לנו 'זה לא יעבוד', נדלקת המנורה ונכנסת למוד מאוד מהיר".

"המטרה היא לפתח כלי עם בינה כמו של לוחם"

ענבל, אלגוריתמית בחברת רפאל, מסבירה שהשאיפה עבורם היא להעניק לגאדג'טים את היכולות שישנן ללוחמים בשטח. "המטרה היא לפתח כלי שתהיה לו בינה כמו של לוחם. כמו שהורה מלמד ילד ונותן לו כלים להצליח בעולם – אני נתתי לו אסטרטגיה שהרחפן מיישם אותה", אמרה.