במסגרת תרגיל הענק הצה"לי "חץ קטלני", שינה הצבא ללא התראה מוקדמת את מיקום התרגול לשמורת הטבע חרמון. לאחר שהופעלה במקום אש חיה בניגוד להמלצות רשות הטבע והגנים ובזמן שחל איסור על הבערת אש - פרצה שרפה שכילתה מאות דונמים של החורש הייחודי באזור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

צה"ל עורך בימים האחרונים את תרגיל הענק המטכ"לי "חץ קטלני" בצפון הארץ, אשר נועד לדמות תרחיש בטחוני בכמה זירות ולשפר את כושרו ההתקפי של הצבא. במסגרת התמרון הגיעו היום לוחמים מחטיבת הקומנדו לאזור החרמון במטרה לקיים שם תרגיל באש. אנשי רשות הטבע והגנים, אשר להם הזכות לערער על הפעלת אש חיה בשמורת טבע, טוענים כי ההחלטה על שינוי המיקום אירעה רק הבוקר וכי התרגיל החל ללא תיאום או אישור מצדם. בנוסף, טוענים ברשות כי מעולם לא התקיימו אימונים בשמורת החרמון בעבר.

זמן קצר לאחר תחילת התרגיל, פרצה אש בשמורה והוא הופסק. צוותים גדולים של כיבוי אש בסיוע מטוסים פעלו במשך שעות ארוכות לכיבוי השריפה שכילתה מאות דונמים של חורש ובתי גידול של בעלי חיים.

שריפה בשמורת החרמון (צילום: עמי דורפמן, רשות הטבע והגנים)
צילום: עמי דורפמן, רשות הטבע והגנים

עד כה, נשרפו למעלה מ-1,500 דונם והאש עדיין לא כבתה. הלהבות כילו חורש ייחודי לאזור, כגון עצי אלון חרמוני, אלון מפורץ, אשר נפוצים רק בחרמון הגבוה. מדובר בנזק אדיר לאזור, שכן שיקום הזנים הללו צפוי לארוך כ-40 שנה בשל האקלים המשתנה באזור, מקפוא ועד לצחיח. נוסף על הרס החורש, האש גבתה את חייהם של חיות בר ייחודיות לאזור – בין היתר שועלים, זאבים וצפע חרמון.

רק לפני שלושה שבועות נשרפו אלפי דונמים של חורש והייתה פגיעה קשה בחיות בר באזור הר דב, כשתרגיל של צה"ל גרם לשרפה. אז טענו בצה"ל כי מדובר בתקלה ברימון הלם. יש לציין שעל פי צו נציב הכבאות חל איסור בתקופה זו על הדלקת אש בשטחים פתוחים בשל תנאי מזג האוויר הקיצוניים, ולראייה גל השרפות האחרון ברחבי המדינה. שימוש בתחמושת נפיצה בתקופה הזו מוגדר לבעייתי במיוחד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת ההכנות לתרגיל בוצעו התיאומים מול הגורמים הנדרשים ושטחי האימון אושרו. במסגרת זו בוצעו הכנות למקרה של פריצת שריפה אשר הופעלו בהתאם לנדרש. עם פריצת השריפה, התרגיל הופסק וכוחות כיבוי אש הוקפצו למקום. כוחות צה״ל וכיבוי אש כיבו את השריפה באמצעי כיבוי רגלי, מיכליות ומטוסי ריסוס".