העימות הביטחוני - והצעדים החשאיים: אמש (שבת) נחשפו בחדשות סוף השבוע המהלכים שהובילו להסכמה של נתניהו וגנץ לעסקת מכירת מטוסי ה-F35 לאיחוד האמירויות. למרות הכחשת נתניהו, במערכת הביטחון לא ידעו על המהלך - ומיהרו להגיב, בצעדים שהבטיחו את עליונות ישראל ואפשרו את המהלך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מערכת הביטחון הופעתה לגלות שיש שלב של מכירת F35: גורמים מתארים זאת כ"מישהו שזרק רימון לחדר" – ובשלב זה, כאשר נודע למערכת הביטחון על הדיונים, הבכירים ניסו להבין איך להפוך את הרימון לרימונדה.

אנשי משרד הביטחון, בהם המנכ"ל, יצאו לוושינגטון עצמאית, על דעתם, ובמשך חודש וחצי ישבו שם וסגרו לבדם חבילת פיצוי לישראל – אמצעי לחימה, מטוסים, מסוקים, סייבר, טכנולוגיות לוויין ועוד דברים מסווגים ורגישים ביותר. כך, לדבריהם, הבטיחו את עליונותה של ישראל במשך עשורים קדימה. משרד הביטחון למעשה לקח את היוזמה כי הם ראו שנתניהו לא עושה זאת.

שר הביטחון גנץ בפגישה עם מקבילו האמריקני (צילום: שמוליק עלמני, תקשורת שר הביטחון)
גנץ עם מקבילו האמריקני, השבוע | צילום: שמוליק עלמני, תקשורת שר הביטחון

במסיבת העיתונאים שכינס אמש נשאל נתניהו על ההאשמה של גנץ לפיה לא עודכן על המהלכים - והתייחס למגעים הביטחוניים. "אין יסוד לשום אמירה כזו שהיה מו"מ חשאי, לא היה דבר כזה, לא הייתה התניה מצד האמירויות למכירת F35 להסכם שלום ואכן הסכמה כזו לא ניתנה. אמרו לנו שהאמירויות שמבקשים כל הזמן למכור F35, מבקשים שוב, וביקשו מאיתנו לשקול את זה. רק אתמול ניתנה הסכמה שלנו בעקבות הבטחת היתרון הצבאי האיכותי של ישראל במרחב".

לדבריו, "רק אתמול נתנו את הסכמתנו, כל האמירה הזו היא חסרת בסיס, זה לא מבוסס על אמת, לא הייתה הסכמה כזו, לא הייתה התניה בהסכמה כזו, היא ניתנה רק אתמול אחרי בחינת הדברים על ידי גורמי המקצוע. הסכמי השלום לא מכשירים מכירת נשק, רק אחרי שהובטח לנו שהיתרון שלנו יישמר - נתנו את הסכמתנו".

עוד הצהיר: "האמירויות רוצות במשך שנים F35 ומל"טים, זה לא היה חלק מהעסקה, לא הייתה עסקה, כל עוד אין אישור - גם לא הייתה עסקה. כל הניגוח הזה, קשה לאנשים לקבל שהמודל שאני הראיתי כאן לפריצה למרחב הוא כל כך שונה מעקירת יישובים והקמת מדינה פלסטינית חמושה ומסוכנת, קשה להשתחרר מזה, ולכן מנגחים ומחפשים כל דרך להעיב על הדבר הזה. זה משנה את תולדות ישראל והמזרח התיכון, במקום שישראל תבודד, אירן מבודדת. אנחנו מחזקים את עצמנו, זה מבורך וצריך להפסיק לנגח את זה ולהקניט ולייצר פייק ניוז, זה לא היה חלק מהעסקה".

גנץ הגיב לדברים ואמר: "כשר הביטחון אני קובע שמערכת הביטחון לא ידעה ולא נחשפה למו"מ לאספקת מערכות נשק איכותיות לאיחוד האמירויות דרך ראש הממשלה. לאחר ההסכם שנחתם עם האמירויות, הנחיתי את מערכת הביטחון לנהל את השיח הביטחוני שיבטיח את יתרונה האיכותי של ישראל, תוך מעורבות אישית שלי מול הממשל האמריקאי. לו היה למערכת הביטחון את המידע - היה הדבר מאפשר ניהול נכון ואחראי של התהליך. אני גאה על פעולתנו המהירה והיסודית שהובילה להסכם שחתמתי ביום חמישי עם שר ההגנה האמריקני שיבטיח את יתרונה האיכותי של מערכת הביטחון וצה"ל לעשרות השנים הבאות".

השרים לשעבר תקפו: "נתניהו משקר, מספר סיפורים"

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס אמש לעסקה בריאיון ל"פגוש את העיתונות". יעלון אמר: "אני מכיר את המגעים האלה מהעבר, התלוויתי לראש הממשלה בביקורים האלה, אני מודאג מהעיתוי כי יש פה ראש ממשלה לחיץ גם מול החמאס, אולי בעיתוי אחר לא היינו צריכים לאשר למכור F35 לארה"ב. והוא גם הסתיר את זה, שר הביטחון שלו אמר את זה ביום שישי".

יעלון הוסיף: "ביבי מנסה עכשיו לתקן את זה בשמירת היתרון האיכותי, אני התניתי את ההצבעה שלי בכנסת בעד ההסכמים בזה שיציגו לי מה המחיר. אל תספר סיפורים, הוא הסתיר את זה מהקבינט, הוא דואג לעצמו ולא למדינה, אנחנו במשבר יותר מביום הכיפורים".

גם שר הביטחון והחוץ לשעבר אביגדור ליברמן תקף את התנהלות נתניהו. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" הצהיר: "ההסכמים הם הישג, רק לא צריך לשקר, ברור שהוא משקר כשהוא אומר שלום תמורת שלום, כי זה תמורת F35, הוא הבטיח ריבונות בבקעת הירדן ובשטחים, הוא ידע מראש על ה-F35".

רינה מצליח ואוהד חמו השתתפו בהכנת הידיעה.