מלחמת הירושה בשטחים עולה מדרגה: מחנה הפליטים בלאטה, הצמוד לשכם, הפך להיות הבעיה הגדולה של הרשות הפלסטינית. מדובר במחנה הגדול והלאומני שביניהם, שיוצר לרשות כאב ראש משמעותי. הצטרפנו למסע הלוויה של חאתם אבו ריזק, שהיה בכיר המבוקשים של הרשות מתוך בלאטה – שהעניק חשיפה נוספת לקרבות הפנימיים שבין אבו מאזן לשנוא נפשו, מוחמד דחלאן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הלוויה יצאה מהמסגד המרכזי במחנה, ואליה הגיעו אנשים רבים מכל רחבי השטחים. ההשתתפות בה מהווה אמירה פוליטית משמעותית ביותר, בעיקר נגד הרשות. הרקע לחיסולו של אבו ריזק הוא העימות הפנימי הגדול היום בשטחים – לא נגד חמאס, אלא נגד נאמניו של מוחמד דחלאן, יריבו הגדול של אבו מאזן.

הסכם השלום בין ישראל לאמירויות, שדחלאן נחשב בשטחים כשושבין שלו, הצית את המלחמה הזו מחדש. מחנה בלאטה נחשב למעוז תמיכה בדחלאן, ולכן הפך למוקד של עימותים בלתי פוסקים נגד מנגנוני הביטחון הפלסטיני.

"חיסלו אותו כי זו המדיניות של מנגנוני הביטחון", אמר וארד אבו ריזק, שאחיו חוסל על ידי הרשות. "הבוגדים שרקמו מזימה נגד חאתם כבר 3 חודשים מתכננים כיצד הם יהרגו אותו".

נאסר סלאם, מגדודי "אל אקצא" הוסיף: "אנחנו הותקפנו על ידי גורמי הביטחון ועל ידי גורמים שמחשיבים את עצמם כשייכים למנגנוני הביטחון – והם הולכים ומתרבים. גם היום הרשות ממשיכה להגן על הרוצחים. יש לנו כבר יותר מהרוג אחד, ואבו מאזן יושב בחיבוק ידיים, אף אחד לא מסתכל עלינו".

המאבק ברשות הפלסטינית בין דחלאן לאבו מאזן (צילום: החדשות 12)
אוהד חמו ב-2017 עם חאתם אבו ריזק שחוסל | צילום: החדשות 12

השניים טוענים בתוקף כי אין להם קשר לדחלאן – וכי הם מתייצבים לצד השלטון ותומכים בו. כשנשאל וארד אבו ריזק על נקמה אפשרית – הוא השיב: "זה תלוי באל, מה שהאל יחליט זה מה שיקרה".

בבית הקברות של השאהידים כולם הביטו למעלה. על הגגות אפשר לזהות את מנגנוני הביטחון של הרשות, חמושים ומתעדים את מסע הלוויה. שני הצדדים הניצים עומדים אלה מול אלה. בתקופה האחרונה התרחשו עימותים רבים ביניהם, כאשר אפילו דקות לאחר הלוויה – בית של איש הרשות הפלסטינית הועלה באש, וקרבות ירי פרצו ונמשכו אל תוך הלילה.