העיתון הלונדוני א-שארק אל אווסט דיווח היום (שישי) כי הנשיא דונלד טראמפ אישר מכירת מטוסי חמקן מסוג F-22 לישראל, זאת בנוסף לפצצות מדויקות. שר הביטחון גנץ ביקר בשבועות האחרונים בארה"ב, ועסק בשמירת היתרון האיכותי של ישראל לאחר שארה"ב הסכימה למכור מטוסי חמקן לאמירויות.      

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הדיווח בעיתון, מזכיר ההגנה האמריקני מארק אספר הגיע אתמול לביקור קצר בישראל, במסגרתו נפגש עם שר הביטחון גנץ וכן עם ראש הממשלה נתניהו. במסגרת הביקור הודיע אספר להנהגה הישראלית כי הנשיא טראמפ אישר את מכירת הנשק לישראל. 

בנימין נתניהו ודונלד טראמפ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

ככל הנראה מכירת הנשק לישראל מהווה חלק מאותה "חבילת פיצוי" אמריקנית לישראל, לאחר מכירת מטוסי החמקן מסוג F-35 לאיחוד האמירויות במסגרת הסכם השלום עם ישראל. במסגרת אותה רשימה, ביקשה ישראל להקדים רכישת טייסת נוספת של מטוסי חמקן F-35 וטייסת מטוסי תקיפה ועליונות אווירית מדגם F-15 איקס. מדובר במטוס שנמצא בתחילת ייצור, בעל יכולות נשיאה של פצצות וטילים גבוהה משמעותית מדגמיו הקודמים ובעל טווח טיסה גדול. מחירו הוא גם בהתאם - יקר ב-20 מיליון דולרים מה-F-35. כ-100 מיליון דולר ליחידה. ישראל מבקשת להקדים את הגעתם לישראל - בתוך שנתיים.

כך גם עם רכש מטוסי התדלוק החדשים מתוצרת בואינג KC46 - גם בהם מעוניין חיל האוויר הישראלי בתוך שנתיים. עוד על הפרק - קניית 8 מטוסי תדלוק מן הסוג המתקדם, אספקה מהירה תגיע על חשבון חיל האוויר האמריקני שממתין ראשון בתור, ואולי עכשיו יותר.

בנוסף, מעוניינת ישראל ב-12 מסוקי V-22 - מטוס-מסוק בעל רוטור משתנה שיכול לטוס מהר ורחוק. ישראל מעוניינת בו בעיקר כחלופה למסוקי היסעור שפועלים מעבר לקווי האויב בממסגרת מבצעים מיוחדים שרק מתרבים בשנים האחרונות.