חיסול בלב אירן: ראש תוכנית הגרעין האירנית, מוחסן פח'ריזאדה, חוסל היום (שישי) באזור אבסרד, מזרחית לטהרן. פח'ריזאדה היה ראש פרויקט "אמאד", פרויקט הנשק החשאי במסגרתו נעשו מספר ניסויים במערכות נשק ובהעשרת אורניום, אשר קידמו את טהרן להשגת פצצת האטום. אירן אישרה את הדיווחים על מותו באופן רשמי.

עדכונים נוספים על החיסול של מוחסן פח'ריזאדה: 

בהודעה הרשמית של משרד ההגנה האירני אישרה טהרן את חיסולו של פח'ריזאדה וטענה כי הוא נורה בראשו בידי "טרוריסטים". הבכיר בתוכנית הגרעין הובהל במסוק לבית החולים שם נלחמו על חייו, אך מותו נקבע תוך זמן קצר. על אף שנורה בעת שנסע ברכבו, בהודעה אירן לא מפנה אצבע מאשימה כלפי אף אחד. במקביל, במשמרות המהפכה הבטיחו נקמה על מותו.

פח'ריזאדה: אבי תכנית הגרעין האירנית

ד"ר מחסן פח'ריזאדה היה מדען גרעין אירני הממונה על פיתוח הנשק במדינה. מאז גויס בסוף שנות ה-20 לחייו כפיזיקאי צעיר, הוכיח את כישוריו וטיפס מעלה בניהול התכנית. ב-30 השנים האחרונות עסק בפיתוח הפצצה, הן במערכת הנשק ובאריזתה והן בהעשרת האורניום הדרוש לביקוע הגרעיני. פח'ריזאדה נהנה מציר קשר אישי וישיר למנהיג אירן, איתאללה עלי ח'אמנהאי.

פח'ריזאדה שמר על שקט תקשורתי ופעל במחשכים, כאיש צללים, ללא הצהרות תקשורתיות. המדען סירב לפגוש את אנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כחלק מביקוריהם השגרתיים במתקני הגרעין. תמונה ראשונה שלו הופיעה לפני כשנתיים, אז נחשף במהלך מסיבת העיתונאים בה חשף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את ארכיון המסמכים הגנוב על ידי המוסד. שם, הוצג כראש תכנית הגרעין האירנית וכמנהל ארגון "ספ'נד", אשר היה אמון על פיתוח הנשק במסלול החשאי במדינה, תחת משרד ההגנה האירני.

מאז גל חיסולי מדעני הגרעין, שהחל לפני כעשור ויוחס על פי פרסומים זרים לישראל, חשש פח'ריזאדה לחייו ומיעט בנסיעות מחוץ לגבולות המדינה. בשנת 2013, נסע לצפון קוריאה, שותפתה של אירן לפיתוח תכנית הנשק, לצפות בניסוי גרעיני. 

באירן מתחילים להפנות אצבע מאשימה לישראל

חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, פרסם לפני זמן קצר בחשבון הטוויטר שלו: "חיסול מדעני הגרעין הינו הביטוי הגלוי ביותר של המאבק האכזר שמתבצע ע"י המערב בכדי למנוע את התקדמות המדע של אירן". כמו כן, משרד ההגנה האירני פרסם הודעה רשמית: "מדען הגרעין מוחסן פח'ריזאדה חוסל היום בידי טרוריסטים". בהודעה אין הפניית אצבע מאשימה כלפי גורם זה או אחר.

 

שר החוץ האירני, מוחמד ג'ואד זריף, אשר ניהל את המשא ומתן עם המעצמות לכינון הסכם הגרעין, התרעם על האירוע בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "טרוריסטים רצחו את המדען האירני הבכיר היום. הפחדנות - עם אינדיקציות בולטות למעורבות ישראלית - מעידה על ניסיון נואש לחרחר מלחמה. אירן קוראת לקהילה הבינלאומית, ובמיוחד לאיחדו האירופי - הפסיקו את המוסר הכפול המביך שלכם וגנו את האירוע כאירוע טרור". 

 

מי האחראי לאירוע?

בשבועות האחרונים נשמעו רחשים בוושינגטון לפיהם טראמפ מתכנן לבצע פעולה נוספת כנגד אירן בטרם עזיבתו את הבית הלבן. עצם העובדה כי ישראל הכירה את הגורם וחשפה את זהותו לפני מספר שנים לא מעידה על מעורבות פעילה באירוע, אך מקדמת את האינטרס הביטחוני הישראלי סביב תכנית הגרעין.

תיעוד זירת חיסול ראש תוכנית הגרעין באירן (צילום: N12)
תיעוד: זירת החיסול | צילום: N12

בסרטון שהעלה הבוקר ראש הממשלה נתניהו, רמז בחצי משפט על החיסול שהתרחש היום באירן. בסרטון בו מפרט נתניהו את רשימת ההשגים השבועית שלו אמר נתניהו כי זו רשימה חלקית שכן: "אני לא יכול להגיד לכם הכל".

חיסולו של פח'ריזאדה מצטרף לשורה ארוכה של מדעני הגרעין שחוסלו לאורך השנים, כצוואר בקבוק משמעותי בכל הקשור לקידום תוכנית הגרעין במדינה. לאורך שנות המשא ומתן בין אירן והמעצמות לקראת ההגעה להסכם הגרעין, דיווחים בתקשורת העולמית ייחסו לישראל ולארגון האופוזיציה האסלאמי הפועל באירן - מג'אהדין ח'לק - שורת חיסולים של בכירי תוכנית הגרעין. 

זירת החיסול של ראש תוכנית הגרעין באיראן (צילום: סוכנות הידיעות פארס)
זירת החיסול של ראש תוכנית הגרעין באיראן | צילום: סוכנות הידיעות פארס

כמו כן, האבדה של פח'ריזאדה מצטרפת לאבדה הגדולה שחווה המשטר האירני עם חיסולו של קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס תחת משמרות המהפכה, שחוסל בידי כוחות אמריקניים בינואר האחרון. עקב כך, ישראל נערכת להוצאת תגובה אפשרית מצדה של אירן. הכלים המיידיים הקיימים לרשותה הם חימום הגבול הצפוני ע"י חזבאללה או ע"י המיליציות השיעיות ברמת הגולן, אך לא בטוח כי אלה יסכימו לקחת חלק בתגובה, אם תינתן הוראה לכך.