ניסיונות החדירה מרצועת עזה לישראל מתגברים, וישראל מקדמת את היכולות שלה בהתמודדות עם התופעה: צה"ל יציב תותח טייפון בגבולה הצפוני של הרצועה שיספק מענה נוסף למכשול הימי נגד חדירת צוללנים ושחיינים לישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מדובר בתותח טייפון, חלק ממערכת הנשק של חיל הים מתוצרת רפאל. היכולות שלו גבוהות למדי משום שהוא מכוון הן על ידי מכ"ם והן על ידי מערכת אופטית מתוחכמת שתאפשר לו לזהות חשודים גם בחושך מוחלט ומדויק. בשבוע הבא יחל הניסוי בכלי הנשק הזה, והמטרה היא שאם יהיה ניסיון חדירה הוא יוכל לשגר פגזים לעבר הדמויות או העצמים החשודים. 

רק הבוקר דיווחנו כי שני חשודים זוהו לאחר שחצו את גדר המערכת בצפון הרצועה. החשודים השליכו רימון לא פעיל שלא התפוצץ, וצה"ל עצר את החשודים שעליהם נתפסו סכין ורימון נוסף. 

נזכיר כי לאורך התקופה האחרונה, ככל שמנהרות החמאס ספגו מהלומה קשה, וככל שבניית המכשול התת קרקעי מתקדמת, כך בארגון הטרור עומלים על חיפוש חלופות חדירה לישראל. חמאס רואים בקומנדו הימי שלהם יכולת תקיפה משמעותית, ונגד זה, בין היתר, מוצב התותח. 

המזח שהקים צה"ל (צילום: דובר צה"ל)
המזח שהקים צה"ל מול חוף זיקים | צילום: דובר צה"ל
הנחת חיישנים בגבול עזה כדי לזהות חוצים ‎ (צילום: דובר צה"ל)
הנחת החיישנים בגבול עזה | צילום: דובר צה"ל

ברשות ארגון הטרור ציוד מתקדם שהצליח לשים עליו את ידו, איתו הלוחמים מתאמנים על חדירות ולוחמה תת ימית. חלק מהאימונים מתקיימים בבסיסים באזור מחנה הפליטים נוסייראת ובסמוך לעיר עזה – בסיסים שאותם חיל האוויר כבר תקף בעבר.

חוץ מהתותח, ששבוע הבא כאמור יבצעו בו ניסוי, צה"ל הקים מזח מול חוף זיקים שמטרתו למנוע חציית צוללנים. בנוסף, חיל הים פרס חיישנים מתחת למים שביכולתם להתריע בפני איומים בזמן אמת ופועל חמ"ל ייעודי של תצפיתניות חיל הים שמכסה את מרחב אזור קו הגבול במטרה לזהות צוללנים.