לראשונה בתולדות מדינת ישראל, צה"ל פתח היום (ראשון) מחלקות רפואיות צבאיות לשימוש אזרחי. כחלק ממבצע "שבט אחים", נפתחו בבית החולים רמב"ם שתי מחלקות המאוישות על ידי רופאים צבאיים לטיפול בחולי קורונה. המחלקות ממוקמות במתחם התת-קרקעי שנפתח בחודש שעבר במוסד הרפואי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המחלקות יופעלו על ידי כ-100 אנשי צוות רפואי צבאי הכוללים רופאים ורופאות, אחים ואחיות, חובשים, חובשות וסגל רפואי נוסף מתוך מערך הרפואה הצבאי הסדיר של חיל הרפואה. "טובי אנשינו, עברו סדרת הכשרות תחת הפיקוח של רמב"ם לפי נהלי משרד הבריאות, כולל סימולציות, משמרות במחלקות ותורנויות לילה. במקביל לעיסוק ברפואת השגרה וקטיעת שרשרת ההדבקה בתוך צה"ל - לקחנו את המשימה הזו בשתי ידיים ואנו עושים אותה בזהירות ומתוך תחושת אחריות עמוקה", הסביר קצין הרפואה הראשי, תא"ל פרופ' אלון גלזברג.

המחלקות של חיל הרפואה בבית החולים רמב"ם (צילום: דובר צה"ל )
המחלקות של חיל הרפואה בבית החולים רמב"ם | צילום: דובר צה"ל

בשבוע שעבר עברו אנשי הצוות הרפואי הצבאי הכשרה מקצועית על ידי הסגל הרפואי ברמב"ם, שהותאמה להנחיות משרד הבריאות. ההכשרה כללה תכנים עיוניים ומעשיים להכנת הצוותים לטיפול בחולי הקורונה העתידים להגיע למחלקות.

בשיחה עם עיתונאים סיפר גלזברג כי מדובר "באירוע היסטורי, צה"ל מעולם לא טיפל באזרחי המדינה, אומנם טיפלנו בעבר במשברים הומניטריים ברחבי העולם, אבל זה מעולם לא היה למען אזרחי ישראל. עלינו לעמוד ברף מקצועי מאוד וגבוה ובסטנדרט הלאומי".

צה"ל חנך שתי מחלקות קורונה בבית החולים רמב"ם (צילום: דובר צה"ל )
צה"ל חנך שתי מחלקות קורונה בבית החולים רמב"ם | צילום: דובר צה"ל

קצין הרפואה הראשי התייחס עוד להכשרה של הצוותים הצבאיים וסיפר כי אלו "חבר'ה מוכשרים שקיבלו טלפון ביום חמישי שעבר ללבוש את הבגדים המוזרים האלו, לרדת מתחת לאדמה ולהתחיל לטפל במחלקות. החבר'ה הללו הם טובי הדור הבא שלנו - הם יושבים בלילות כדי ללמוד את החומר לבחינה, ועקומת השיפור שלהם מהירה בצורה יוצאת דופן. ברמב"ם מנהלים את הליך החניכה ומפקחים מרחוק, אבל אנחנו סמוכים ובטוחים שאנחנו בכיוון הנכון".

צה"ל חנך שתי מחלקות קורונה בבית החולים רמב"ם (צילום: דובר צה"ל)
צה"ל חנך שתי מחלקות קורונה בבית החולים רמב"ם | צילום: דובר צה"ל

ד"ר מיקי הלברטל, מנכ"ל רמב"ם תיאר את המצב במחלקות האשפוז: "יש שינוי מגמה בתחלואה המאושפזת בבתי החולים, אבל אנחנו רחוקים מאוד לצאת מהצרה הזו. אנחנו מתקרבים בצעדי ענק לחורף והשילוב הזה עלול להיות מאתגר. לכן רופאים פנימאים בכירים שמוכנים לחלוטין לעבודה, זו תוספת כוח משמעותית ביותר לבית החולים".

ההחלטה להקים את המחלקות הצבאיות דווקא ברמב"ם נבעה מתשתית מוכנה שהייתה לבית החולים. ד"ר הלברטל הסביר: "כתוצאה ממלחמת לבנון השנייה שבית החולים לא היה ממוגן, התקבלה החלטה לבנות מחלקות חירום על פני 20 אלף מ"ר עם הרבה מאוד יכולות. הקונספט נוצר כמענה לפיתרון צבאי אבל זה מתקן אסטרטגי של מדינת ישראל שנותן מענה להרבה תרחישים - כולל התרחיש הנוכחי".

 

לראשונה צה"ל יטפל באזרחים בתוך שטח ישראל (צילום: דובר צה"ל )
לראשונה צה"ל יטפל באזרחים בתוך שטח ישראל | צילום: דובר צה"ל

בטקס חניכת המחלקות השתתפו שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין, סגן הרמטכ"ל האלוף אייל זמיר, קצין הרפואה הראשי ומנכ"ל רמב"ם. מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל וחיל הרפואה הינם חלק ממערך הבריאות הציבורית והלאומית ויסייעו למערך זה ככל שיידרשו לכך. צה"ל רואה במשימה זו שליחות וחשיבות עליונה, ובעזרת סגלי הרפואה, אשר נבחרו בקפידה, נערכו למשימה במהירות יוצאת דופן, ותוך שיתוף פעולה הדוק עם בית החולים רמב"ם, יוענק הטיפול הרפואי הטוב ביותר לאזרחי מדינת ישראל".