הירי לדרום: במערכת הביטחון העריכו כי מי שעומד מאחורי הירי שבוצע אמש (חמישי) לעבר אשקלון הוא הג'יהאד האסלאמי. על פי פרסומים ברצועת עזה כוחות של חמאס עצרו את החוליה שביצעה את הירי, וככל הנראה האירוע קשור לאסיר הג'יהאד האסלאמי שנמצא בכלא הישראלי, שובת רעב ומצבו מוגדר קשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התגובה של ישראל במהלך הלילה הייתה משמעותית כלפי חמאס: גם מפעל לייצור רקטות וגם מנהרות לוגסיטיות שמשמשות את הארגון הותקפו על ידי מטוסי חיל האוויר בעומק הרצועה.

האסיר המוחזק בישראל שוהה במעצר מנהלי שאמור להימשך עד 26.11. מאז 23.9 הצו "הותלה" על ידי בית המשפט בשל מצבו הקשה של האסיר, שנגרם בעקבות שביתת הרעב שבה פתח. המשמעות היא שהצו הוקפא והאסיר מוחזק בבית החולים "קפלן" ומטופל שם - אך אם מצבו ישתפר והוא ישוחרר מבית החולים יידרש האסיר לשוב למעצר המנהלי. הוא, מצדו, מסרב לשוב ולאכול עד שהמעצר המנהלי יבוטל לחלוטין.

בישראל העבירו למנהיגי חמאס מסר שהם צריכים לבחור האם הם מרסנים את האש ויזכו בהמשך סיוע המוניטרי או שהם מדרדרים את הרצועה לסבב לחימה נוסף. כל זה קורה ברקע מאמצים של ישראל להגיע להסדרה ולחדש את הכנסת הכסף לרצועת עזה.

אתמול בשעות הערב נשמעה אזעקת צבע אדום באשקלון, במועצה האזורית חוף אשקלון וביישובי עוטף עזה. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח, ורקטה נוספת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

רגעים אחדים לאחר האזעקה, פרסם דובר צה"ל הודעה רשמית לפיה נשמעו התראות במרחב עוטף עזה ואשקלון. בהמשך, הודיע צה"ל כי זוהו שני שיגורים משטח רצועת עזה לשטח ישראל: "לוחמי ההגנה האווירית ירטו שיגור אחד" מדוברות מד"א נמסר כי בהמשך לאזעקות שנשמעו, לא התקבלו קריאות כלשהן על נפגעים. 

בני גנץ (צילום: החדשות )
שר הביטחון בני גנץ | צילום: החדשות

אחרי ביקור הבזק של שר הביטחון גנץ בארה"ב ובשל ההתפתחות בדרום, הוא קיים התייעצות טלפונית גם גורמי הביטחון ועם השר מיכאל ביטון שממלא את מקומו. ביום שלישי נורתה רקטה לעבר העוטף, שעות לאחר חשיפת המנהרה בגבול עזה.

ביום רביעי, הותר לפרסום כי חמאס הוא זה שחפר את אותה המנהרה לשטח ישראל. בעקבות הירי - צה"ל תקף בתגובה ברצועה. גם ביום שישי האחרון, לפני שבוע, התבצע ירי משטח הרצועה לעבר יישובי הדרום.