לאחרונה החל צה"ל להשתמש רחפן ה-SPEAR, מפיתוח ישראלי, מאפשר אספקת תמונת אמת ממעוף הציפור לכל לוחם שנמצא על הקרקע. הפיתוח החדש עתיד לשדרג משמעותית את תחום הרחפנים המתפתח ומהווה אבן דרך משמעותית במגמה הצומחת בשנים האחרונות בצבא, השואפת לספק יכולות מודיעין מתקדמות כבר ללוחם הפשוט בשטח.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרחפן מגיע אל הלוחם כקפסולה קלה לנשיאה אותה ניתן לשגר בקלות אל השמיים, אפילו באמצעות הנשק האישי. מרגע שהקפסולה נפתחת – היא הופכת לרחפן שמתצפת במשך למעלה משעה על הנעשה על הקרקע, ומספק תמונת מצב בשטח לכוחות הלוחמים. את הרחפן אפשר "להלביש" גם על כלי שריון וכלי שיט, ולפזר ממטוסים או מכלים לא מאוישים אחרים, כך שנוצרת להקת "עיניים בשמיים" שיכולה לכסות תא שטח נרחב.

רחפן ה-SPEAR
רחפן לכל לוחם - שמשוגר מתוך הנשק האישי

האמל"ח החדש עשוי לשדרג גם את תחום הביטחון השוטף ואת השליטה והבקרה בגדר המערכת שבגבולות: במקום לרשת קו גבול במצלמות לכל אורכו, ניתן יהיה לשגר את הקפסולות מעמודים נבחרים לאורך הגדר, וכך לקבל תוך רגעים הצצה לנעשה בגזרה. הפיתוח החדש מאפשר למעשה שימוש נרחב בטכנולוגיה מתקדמת בעלות נמוכה ובפריסה רחבה, ועתיד לשנות את הגישה שבה עבדו עד עכשיו הכוחות הלוחמים בגזרות השונות.