התרגיל הצבאי הענקי "חץ קטלני" שהתמקד בזירה הצפונית של מדינת ישראל הסתיים היום (חמישי). בתרגיל השתתפו מפקדת המטה הכללי, המפקדות ראשיות וכלל הזרועות עד לרמת הגדוד. מטרת התרגיל הייתה לחזק את הכושר ההתקפי של צה"ל והוא נוהל על די מפקד פיקוד ההכשרות והאימונים, האלוף מוטי ברוך.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך התרגיל הופעלה בפעם הראשונה "היחידה האדומה". מדובר ביחידת ביום אויב חדשה של זרוע היבשה שחייליה מדמים את לוחמי האויב במהלך תרגילים. בנוסף, השתתפו גם חיילי "עוצבת הבזק", אוגדה רב-זירתית נוספת שהוקמה לפני כחודשיים בלבד. גם יחידת "הרפאים" הרב ממדית הופעלה במהלך תרגיל.

"עוצבת הפלדה" ביצעה תרגיל אוגדתי לשיפור כשירותה ומוכנותה כאוגדה רב-זירתית גם כן. לוחמי העוצבה התאמנו במגוון מתארי לחימה ובתרחישים מורכבים. זרוע האוויר והחלל קיימה תרגיל זרועי, בו תרגלו יחידות הזרוע הגנה על שמי המדינה ושמירה על עליונות האווירית של ישראל. התקיים גם סיוע אווירי נרחב לכוחות היבשה וכן התעצם שיתוף הפעולה בין חיל האוויר לזרוע היבשה ולחטיבות חיל הרגלים המתמרנות. בנוסף, תורגלו תרחישים שהביאו לידי ביטוי את מוכנות חיל האוויר למערכה בזירה הצפונית.

 סיום תרגיל 'חץ קטלני'‎ (צילום: דובר צה"ל)
מתוך תרגיל "חץ קלטני" | צילום: דובר צה"ל

זרוע הים לקחה גם כן חלק משמעותי בתרגיל, וכלל יחידות המטה בזרוע תרגלו מתווה של לחימה בזירה הצפונית, בדגש על תרחישי השגת עליונות ימית. הכוחות דימו הגנה על המים הכלכליים של מדינת ישראל, הנכסים האסטרטגיים בים, יכולות התקיפה ואיסוף המודיעין על האויב.

 סיום תרגיל 'חץ קטלני'‎ (צילום: דובר צה"ל)
סיום תרגיל 'חץ קטלני'‎ | צילום: דובר צה"ל

באגף התקשוב וההגנה בסייבר שולבו יכולות חדשות לתכנון, שליטה ובקרה במסגרת 'מעגל האש' הרב זרועי. מרכז הלוחמה האלקטרונית בחטיבת ההגנה בסייבר תרגל מתן יכולות מבצעיות חדשות לקצה הטקטי. נדגיש כי לתרגיל הותאמו נהלים בריאותיים והוא התקיים תוך הקפדה על הנהלים לצורך שמירה על בריאות המשתתפים.

במסגרת התרגיל הענק שינה הצבא ללא התראה מוקדמת את מיקום התרגול לשמורת הטבע חרמון. לאחר שהופעלה במקום אש חיה בניגוד להמלצות רשות הטבע והגנים ובזמן שחל איסור על הבערת אש - פרצה שרפה שכילתה מאות דונמים של החורש הייחודי באזור. זמן קצר לאחר תחילת התרגיל, פרצה אש בשמורה והוא הופסק. צוותים גדולים של כיבוי אש בסיוע מטוסים פעלו במשך שעות ארוכות לכיבוי השריפה שכילתה מאות דונמים של חורש ובתי גידול של בעלי חיים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת ההכנות לתרגיל בוצעו התיאומים מול הגורמים הנדרשים ושטחי האימון אושרו. במסגרת זו בוצעו הכנות למקרה של פריצת שריפה אשר הופעלו בהתאם לנדרש. עם פריצת השריפה, התרגיל הופסק וכוחות כיבוי אש הוקפצו למקום. כוחות צה״ל וכיבוי אש כיבו את השריפה באמצעי כיבוי רגלי, מיכליות ומטוסי ריסוס".