חיסול ראש תוכנית הגרעין של אירן: ישראל הרשמית נמנעת עד כה מלהגיב, אך ללא ספק מדובר במה שנראה כחלק מתכנית אסטרטגית של פגיעה בתוכנית האירנית. זהו דפוס פעולה שגורמים מערביים משייכים לישראל, ונחשב לחיסול המשמעותי ביותר כחלק מדפוס זה. ואכן, ב"ניו יורק טיימס" דווח כי גורמים מודיעיניים מעריכים שישראל אחראית לפעולה הזו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חיסולו של המהנדס פח'ריזדה שאצר בתוכו את אבי אבות כל הפעילות האירנית ובראשה תוכנית הגרעין - מהווה גריעת ידע ללא תחליף. במשך שנים סימנו אותו מערכת הביטחון הישראלית וגם ראש הממשלה נתניהו. עדות לכך היא בנאום שנשא נתניהו לפני כשנתיים וחצי והדגיש בנוגע לפח'ריזדה - "תזכרו את השם הזה".

נתניהו: "תזכרו את השם הזה" (צילום: חדשות)
נתניהו: "תזכרו את השם הזה" | צילום: חדשות

עיתוי החיסול אינו מקרי ונועד לנצל חלון הזדמנויות רגע לפני כניסתו של ביידן לבית הלבן, דבר שהיה מעניק לאירנים סוג של "חסינות" והיה מקשה על ביצוע פעולות מסוג זה. מבחינת התגובה האפשרית של אירן לחיסול, ניתן להעריך שהציפייה האירנית להסכם חדש עם ביידן תשמש כגורם מרתיע להיקף פעולת הנקמה.

"ישראל עומדת מאחורי החיסול"

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי שלושה גורמי מודיעין אומרים שישראל עומדת מאחורי החיסול. הם הוסיפו כי לא ברור עד כמה ארה"ב הייתה מודעת מראש לפעולה הזו. ברשת החדשות האמריקנית ציינו כי "שתי המדינות (ישראל וארה"ב) הן בעלות ברית שחולקות מודיעין בנוגע לאירן כבר זמן רב". 

אירן במסר מאיים (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
ב-CNN דיווחו כי בפנטגון עוקבים בדריכות אחר הדיווחים והנעשה באירן. האמריקנים גם הם לא מתייחסים בנוגע למעורבות ישראלית או אמריקנית במעשה. עוד מדווחים כי בצבא האמריקני עוקבים מקרוב אחר הנעשה ואם אירן תחליט להגיב בתקיפה - יהיו ערוכים לזה. 

בשבוע שעבר, דווח ב"ניו יורק טיימס" כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אישר תקיפה צבאית נגד שורת מטרות רחבה של מתקנים צבאיים אירניים כמו מכ"מים וסוללות טילים - אבל החליט לחזור בו ברגע האחרון. מטוסי קרב כבר היו באוויר וספינות מלחמה בעמדות תקיפה אך הטילים לא שוגרו לעבר המטרות.