מה קורה במחנה 80? אתמול דיווחנו כי 11 חיילות מבסיס הטירונות בפרדס חנה כרכור שנדבקו בקורונה והציגו תסמינים הוכנסו לבידוד בסוף השבוע האחרון. עד כה טענו בצה"ל כי המצב בשליטה, אולם הורים לחיילים המשרתים במקום מספרים הבוקר (חמישי) ל-N12 כי קצב התחלואה עולה במהירות - ואותרו כבר כ-40 חולי קורונה בבסיס. הם מתארים טיפול לקוי של הצבא בבעיה, הכולל בין היתר שיכון חיילים בריאים עם חיילים חולים ותנאי תברואה ירודים שתורמים להדבקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנו עומדים חסרי אונים ואחוזי תדהמה מאופן ההתנהלות של המפקדים במחנה", אמר אביה של אחת החיילות. "ההתנהלות היא לא פחות משערורייה והזנחה, על גבול אובדן שליטה מוחלט וחוסר אכפתיות בוטה. אין הפרדה, כולן נמצאות באותם חדרים, והבידוד הולך ומתארך לחינם. הם לא מאפשרים בידוד ביתי או הפרדה בין החיילות, והקורסים נפגעים".

מחנה 80
"חוסר אכפתיות בוטה". חלוקת אוכל משותפת במחנה 80

עוד טען ההורה המודאג: "מעבר להיעדר הבידוד, והמצב שבו החיילות מדביקות אחת את השנייה, התנאים התברואתיים מתחת לכל ביקורת. אין מספיק מקלחות, ואלה הקיימות אינן תקינות. יתרה מזאת, החיילות נדרשות להתקלח יחד, כאילו אין יותר חולים א-סימפטומטיים. גם אופן הגשת האוכל לחיילות הוא מתחת לכל ביקורת. מגשים על הרצפה, כאילו מדובר בכלואים במתקן ביטחוני". 

"החיילות ביקשו לחטא את המקום בעצמן", הוסיף אביה של החיילת. "כאילו הצבא אינו מסוגל לדאוג לחיטוי, כאילו אין יותר מערכת בריאות בצה"ל. עד כה אפילו כפפות וחומרי חיטוי לא הועברו במידה מספקת ואף לא הועברו כלל. המחנה מערב קפסולות, ובמסגרת הזויה זו חיילות חולות הועברו לחדרים של חיילות בריאות. ערבוב זה מבטיח את הרחבת ההידבקות".

"חייל התנגד לישון בחדר עם חיילים שנחשפו לחולה, איימו לשלוח אותו לכלא על סירוב פקודה"

אם לאחד החיילים בבסיס הוסיפה וסיפרה: "עובדת מטבח שנדבקה מאחת החיילות הדביקה טירון במחלקה של בני. כשעוד טירונים החלו לפתח תסמינים, הוציאו מתוכם את אלה שללא תסמינים והכניסו אותם לחדר עם חיילים שלא נחשפו כלל. בפועל מה שקרה הוא, שבגלל שיקול דעת מוטעה לכאורה, חשפו גם טירונים שלא נחשפו לחולה המאומת שהתגלה, לאלה שפיתחו תסמינים. אחרי התערבות של הורים והתנגדות של חיילים, הוצאו החיילים שנחשפו מחדרם, אבל בעצם כבר כולם נחשפו כי הם שהו במחיצתם יום שלם". לדבריה, חייל שהתנגד להיכנס לישון בחדר מחשש לפגיעה בבריאותו אוים בשליחתו לכלא בגלל סירוב פקודה.

"נוצר שם כרגע מצב שהבידוד אינו בדיוק בידוד, וכל מי שיאומת בחדר יתחיל מחדש את תקופת הבידוד", הסבירה אם החייל. "מה גם שצה"ל לא קוטע את שרשרת ההדבקה. הוא יצר אותה מלכתחילה וממשיך אותה, בהתנהלות לא נכונה של המפקדים בשטח". לאחר שעירבו ההורים את ראש ענף הבריאות בצה"ל, הוא השיב להם שההתנהלות אינה תקינה, והודיע לנו שהיום יתייצב במקום קצין בריאות כדי לעזור לנהל את המקרה. "אחת הבעיות הקשות בסיפור היא שצה"ל מסרב לעשות בדיקות לכל המחלקה", טענה האם. "זאת, מכיוון שאין כסף והבדיקות נעשות לפי הוראות הצבא".

בתוך כך, התפרצות קורונה נוספת נרשמה בבסיס האימונים החטיבתי של חטיבת כפיר, שם נדבקו כבר כ-100 חיילים. הבסיס הוגדר לפני כשבוע "אדום" ולפני כמה ימים ביקר בו הרמטכ"ל כוכבי וביקש לבחון מקרוב מה נעשה כדי להוריד את התחלואה. הרמטכ"ל זיהה בעיית משמעת ואכיפה של הנהלים והדגיש שדרוש טיפול מיידי, אולם מספר הנדבקים ממשיך לעלות. לפי שעה הוקמה בבסיס פלוגה נפרדת לכל המבודדים שמצבם קל, והחל ביצוע חקירות אפידמיולגיות כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עד כה אומתו בבסיס הטירונים דותן 46 חולי קורונה אשר פונו לכפר המחלימים. החקירה האפידימיולוגית שנערכה העלתה כי חיילת שהוריה פיתחו תסמינים, לא דיווחה על כך בחזרתה ליחידה וההורים אומתו מאוחר יותר כחולים. חיילים שבאו במגע עם חולי הקורונה החל מיום ו׳ האחרון נבדקו בתוך 24 שעות. כאשר אומתו חולי קורונה נוספים, הוחלט על בידוד במחנה על פי מסגרות, במתקנים ייעודיים ותוך הפרדה ברורה בחדרי השינה ובמבני השירותים והמקלחות, בין חיילים עם תסמינים לאלו שללא תסמינים".

"כמו כן, מבודדים תסמיניים חולקו על פי קריטריונים אפידימיולוגים לחדרים שונים, ומספרם נע בין מבודד אחד לשלושה מבודדים בחדר. מבודדים נוספים אשר מפתחים תסמינים נדגמים וככל שיש צורך והחולים המאומתים מפונים להמשך טיפול והשגחה בכפרי המחלימים. כבכל מקרה של התפרצות קורונה ביחידות צה"ל, האירוע יתוחקר על ידי גורמים רפואיים ופיקודיים. בתום התחקיר מפקדים וחיילים אשר ימצא כי חרגו מנהלים - יישפטו".