במסגרת הסכם שנתחם בין משרד הביטחון של ישראל למשרד ההגנה האמריקני, מנהלת חומה במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) מסרה היום (רביעי) סוללת כיפת ברזל לצבא ארה"ב. שר הביטחון וראש הממשלה החליפי, בני גנץ, אמר במעמד מסירת הסוללה: "אני גאה שהמערכת המתקדמת הזו תגן גם על חיילי צבא ארה"ב". המערכת שנמסרה היא הראשונה מתוך שתי מערכות שארה"ב רכשה מישראל כדי להגן על חייליה מפני איומים בליסטיים ואוויריים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באירוע שהתקיים בקו הייצור של חברת רפאל לצד הגבלות הקורונה השתתפו: שר הביטחון גנץ, שר הכלכלה עמיר פרץ, ראש מפא"ת תא"ל במיל' ד"ר דני גולד, יו"ר רפאל עוזי לנדאו ומנכ"ל רפאל יואב הר אבן. באוגוסט 2019 חתמו משרדי הביטחון של ישראל וארה"ב על הסכם ראשון מסוגו לאספקת שתי סוללות כיפת ברזל להגנת כוחות צבא ארה"ב.

כיפת ברזל (צילום: ChameleonsEye, shutterstock)
מערכת כיפת ברזל | צילום: ChameleonsEye, shutterstock

שר הביטחון, בני גנץ אמר: "מערכת כיפת ברזל, כחלק מהמערכת הרב-שכבתית להגנה מפני טילים, היא עדות נוספת לעוצמתה של מערכת הביטחון הישראלית. בזכות יעילות המערכת, נמנעו הרוגים רבים בעורף הישראלי בדרום הארץ והיא בעלת השפעה משמעותית על זירת הקרב". עוד הוא אמר: "זהו הישג אדיר למשרד הביטחון ולתעשיות הביטחונית שלנו".

"בשבוע שעבר ביקרתי בארה"ב ודנתי עם בכירי משרד ההגנה והצבא האמריקני, בין השאר, על נושא הרכש הביטחוני והידע הטכנולוגי שאנו חולקים", הוסיף השר גנץ. "השלמת העסקה, היא עוד הוכחה שהברית הביטחונית המתבססת על ערכים ואינטרסים משותפים, חזקה מאי פעם. בהזדמנות זו ראוי ונכון להודות לשר עמיר פרץ, שקידם את פיתוח המערכת לפני למעלה מעשור, כשכיהן בתפקיד שר הביטחון".

בני גנץ (צילום: החדשות12)
שר הביטחון, גני גנץ | צילום: החדשות12

ראש מנהלת "חומה" במפא"ת שבמשרד הביטחון, משה פתאל אמר: "מערכת כיפת ברזל תשלים בשנה הקרובה עשר שנות מבצעיות, יותר מ-2,400 יירוטים מבצעיים והצלת מאות חיי אדם במדינת ישראל. זוהי זכות גדולה של מדינת ישראל למסור היום סוללה ראשונה של כיפת ברזל, מתוך שתיים שתוכל להגן על כוחות אמריקניים פרוסים. עצם העובדה שאנחנו מוסרים סוללה ראשונה, שנה לאחר חתימת החוזה, הינו הישג בפני עצמו, כשלצד המשך הייצור לטובת מדינת ישראל, עמדנו ביעדי הצבא האמריקני".

סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת הגנה אווירית ברפאל, פיני יונגמן הסביר: "מערכת כיפת ברזל, שתשרת את הצבא האמריקני, מותאמת לדרישות האמריקניות. עם זאת הביצועים נשארים אותם ביצועים. ביצועי מערכת כיפת ברזל, כפי שהם בישראל יהיו גם במערכות שישרתו בצבא ארה"ב. את הפרויקט התחלנו בסדרת ניסויים והדגמות בשדה הניסויים white sands בארה"ב. ביצענו עד היום שלוש הדגמות ויירטנו בשדה הניסויים בארה"ב מטרות שהצבא האמריקני בחר למערכת כיפת ברזל".

רפאל וריית'יאון יקימו מפעל בארה"ב לייצור טילים ומש
רפאל וריית'יאון יקימו מפעל בארה"ב לייצור טילים ומשגרים של "כיפת ברזל"

מערכת כיפת ברזל נמצאת בשירות מבצעי בחיל האוויר הישראלי החל משנת 2011 והוכחה בשדה הקרב עם למעלה מ-2,400 יירוטים מבצעיים, באחוזי יירוט גבוהים מאוד. חברת "רפאל" הינה המפתחת והמייצרת של המערכת, בשיתוף עם חטיבת "אלתא" של התעשייה האווירית המפתחת את המכ"מ במערכת, וחברת "אמפרסט" המספקת את מערכת השליטה והבקרה. מנהלת 'חומה' במפא"ת של משרד הביטחון מובילה את פיתוח מערך ההגנה הרב-שכבתית של מדינת ישראל, המבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים" ומערכת "חץ 2" ו"חץ 3".