אחרי החיסול הדרמטי שלשום (שישי) של מדען הגרעין האירני מוחסן פח'ריזאדה בלב טהרן  - ההערכה, גם בישראל, היא שהאירנים לא יוכלו לעבור בשתיקה על האירוע. בצמרת מערכת הביטחון נערכים לכל תרחיש: החל מפגיעה בשגרירויות ובקהילות היהודיות בעולם ועד ירי רקטי – המהלכים שעומדים על הפרק, ומגבירים משמעותית את הכוננות לתגובה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כוח קודס האירני הקים במשך שנים תאי טרור ברחבי אירופה, דרום אמריקה והמזרח הרחוק: יחידות שיכולות לבצע פיגועים בשגרירויות ישראליות ונגד הקהילות היהודיות ברחבי העולם. גם אם אין התראה מדויקת – ישראל מעלה מיד את הכוננות שלה בנציגויות השונות.

אירן גם יכולה לפעול מול נתיבי השייט הישראליים בים האדום: לבצע ירי רקטות, מל"טים מתאבדים וטילי שיוט משטחן של תימן, סוריה, עירק, לבנון ועזה. בנוסף, בכירים ישראליים – בהווה ובעבר – גם הם מטרה לגיטימית בעיני האירנים, בבחינת "עין תחת עין".

זירת החיסול של ראש תוכנית הגרעין באיראן (צילום: סוכנות הידיעות פארס)
זירת חיסול פח'ריזאדה | צילום: סוכנות הידיעות פארס

בטהרן מחפשים מצד אחד נקמה, אך מצד שני הם מבינים שאם יפעלו עכשיו – הדבר עלול לגרור את ארצות הברית לתגובה אלימה, אולי אפילו לתקיפה של מתקני גרעין. האירנים עשויים לחשוב כבר על ממשל ביידן, ועל הסיכוי לחזור להסכם הגרעין. או שאולי הפעם – החיסול של פח'ריזאדה הגדיש את הסאה, והפעם הם עלולים שלא להתאפק.

ועדיין, גם את מותו של קאסם סולימאני הם עוד לא נקמו. אבל במערכת הביטחון מעריכים שאירן תפעל. לאירנים זיכרון ארוך ויכולות גבוהות. ונקמה יכולה להגיע גם אחרי שנים.

בתוך כך, הבוקר פרסמנו לראשונה כי בנציגויות ובשגרירויות ישראל וכן בקהילות היהודיות ברחבי העולם נוקטים אמצעי זהירות אחרי חיסול פח'ריזאדה, והגבירו את רמת הכוננות.

הלוויותו של פח'ריזאדה התקיימה אתמול. אלמנתו התראיינה לכלי התקשורת הממלכתיים ברפובליקה האסלאמית, ואמרה: "הוא היה מדען, אבל באותו זמן גם בעל טוב. הוא אהב את המדינה שלו, והדרך שלו הייתה חשובה לו מאוד. הדם שלו נשפך עבור הדרך הזו".