צוות המומחים של חיל האוויר בראשות אל"מ א' הציג אתמול (רביעי) למפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, את ממצאי דו"ח הביניים השני של צוות התחקיר שהוקם בעקבות תאונת מטוס ה"סנונית" שהתרחשה ב-24 בנובמבר 2020, בה נהרגו מדריך הטיסה רב-סרן (מיל׳) איתי זיידן ז״ל ופרח הטיס רב"ט ליהוא בן-בסה ז״ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ממסקנות דו"ח הביניים השני עולה כי בשלב זה ניתן לקבוע כי התאונה נגרמה בשל חוסר שליטה בטיסה שהתפתח במהלך התרגול. צוות התחקיר אינו יכול להצביע בשלב זה מה גרם למטוס להיכנס לתמרון לא נשלט. הצוות ממשיך לבדוק שני כיוונים עיקריים: תפעול הטסתי שהוציא את המטוס מחוץ למעטפת הטיסה ותקלה טכנית במנוע או בהגאים במהלך תפעול הטסתי, שתרמה ליציאת המטוס ממעטפת הטיסה.

ליהוא בן-בסה ז"ל
נהרג בתאונה. פרח הטיס ליהוא בן-בסה ז"ל

עוד עולה מהדוח שעברו ככל הנראה בין 10 ל-20 שניות ממגע המכ"ם האחרון של המטוס ועד פגיעתו בקרקע, ומניתוח הממצאים באתר התאונה ושברי המטוס, המטוס פגע בקרקע, לא בוצע ניסיון לנטישת המטוס, הצוות נהרג כתוצאה מהפגיעה בקרקע והמטוס נמחה ברובו. 

רס"ן במיל' איתי זיידן ז"ל ‎
נהרג בתאונה. מדריך הטיסה איתי זיידן ז"ל

בנוסף, התבצעה טיסת בדיקה ייעודית על מטוס ה"סנונית" ע"י טייסי ניסוי מטייסת מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה), ששחזרו את מתווה הטיסה במאפיינים שדמו ליום התאונה (שעה ומזג אוויר). כמו כן בוצעה פנייה ליצרנית המטוס שביצעה גם היא טיסת בדיקה לבקשת חיל האוויר. חברת המטוס הגיעה לארץ לסייע בבדיקות הטכניות. בנוסף, המנוע ומדחף המטוס נשלחו לבדיקות מקיפות בארה"ב ועברו תהליך חקירה יסודי.

מפקד חיל האוויר: "נהפוך כל אבן כדי שנדע להגיד מה ואיך קרה" 

בחיל האוויר מדגישים שחקירת המנוע וחקירת מערכת ההיגוי לא הסתיימו, ושלא נמצאו עדויות לכשל טכני במנוע או במערכת ההיגוי. בדוח מצוין שקיימים רכיבים שבשל מצבם לאחר התאונה לא ניתן למצות את חקירתם ולשלול את תרומתם לתאונה.

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, קיבל את ממצאי דוח הביניים השני ואישר את כיווני החקירה להמשך. בנוסף, החליט מפקד חיל האוויר, בהמשך למסקנות דוח הביניים ולהמלצת הצוות, להחזיר את מערך מטוסי ה״סנונית״ לטיסות אימונים ומיון באופן הדרגתי. 

"על אף מורכבות והקושי הרב בחקירה בעקבות מחיית המטוס אנחנו נמשיך לחקור במקצועיות ונהפוך כל אבן על מנת שנדע להגיד מה קרה ואיך קרה", אמר מפקד חיל האוויר. המשפחות השכולות עודכנו בממצאי דו"ח הביניים השני. חיל האוויר ימשיך ללוות את המשפחות ויעדכן אותן בהמשך התפתחות החקירה