צה"ל תקף בסוריה: לאחר חשיפת המטענים בגבול, מטוסי קרב ישראלים תקפו הלילה (בין שלישי לרביעי) מטרות צבאיות בסוריה, השייכות לכוח קודס האירני ולצבא הסורי. על פי הודעת המשטר בדמשק, בתקיפה נהרגו 10 "לוחמים זרים", כך דווח בסוכנויות הידיעות. דובר צה"ל: "האירנים ממשיכים להעביר אמצעי לחימה, לא ניתן להם להתבסס באזור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בצה"ל מדגישים כי התקיפה בוצעה בתגובה להנחת המטענים שנחשפו אתמול סמוך לגדר הגבול בשטח ישראל, על ידי חוליה סורית שפעלה בהכוונה גורמים אירניים. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי בתקיפה האווירית נפגעו מחסנים, מפקדות ומתחמים צבאיים כמו גם סוללות טילי קרקע אוויר. על פי הודעת המשטר בסוריה, בתקיפה נהרגו 3 חיילים וחייל נוסף נפצע, ונגרמו כמה "אבידות מהותיות".

המטענים שנחשפו ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שנחשפו ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל
המטענים שנחשפו ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שנחשפו ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל

"אנחנו משלימים הלילה בהצלחה תקיפה של מטרות בסוריה", אמר הבוקר דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן. "מטרות של צבא סוריה ושל כוח קודס האירני. זה המשך ישיר לחשיפת זירת המטענים. אירן מתבססת בסוריה והמשטר הסורי בדרום הגולן מאפשר להם זאת. זה פוגע ביציבות האזור".

דובר צה"ל סיפר כי כוחות צה"ל עקבו אחר הנעשה באזור: "פעלנו במרחב כדי לאסוף מודיעין עליהם, סיורים ורחפנים. המסר שהעברנו, נראה שלא נקלט. כוח קודס שמפעיל מקומיים בגולן נגדנו, זה לא מקובל עלינו. כוח הנדסה טיפל במטענים וניטרל אותם".

"מדובר בשלושה מטעני קלימגור מחוברים זה לזה", עדכן תא"ל זילברמן. "התקיפה הלילה כללה 8 מטרות גם בגולן וגם במרחב דמשק: מחסני נשק, מפקדות של מתחמים צבאיים וסוללות נ"מ ששיגרו טילים לעבר המטוסים".

המטענים שנחשפו ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שנחשפו ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל

מטרות אירניות וסוללות נ"מ: אלה יעדי התקיפה

דובר צה"ל פירט את יעדי התקיפה: "הותקף גם מחנה צבאי בפיקוד אירני סמוך לדמשק. מפקדה ראשית של האירנים בסוריה. אתר צבאי נוסף הוא מגורי בכירים של כוח קודס בסוריה שמארח משלחות רמות דרג של אירנים סמוך לדמשק. היו בכירים אירנים בזמן התקיפה ותקפנו בסמוך כדי להעביר מסר. אנחנו לא יודעים שהם נפגעו".

זילברמן העביר מסר לאירנים ולסורים: "ישראל לא תאפשר התבססות אירנית בסוריה. אנחנו פועלים נגד המארח הסורי ונגד האורח האירני. אנחנו מצפים מכוח האו"ם לממש את הסמכות שלו. אנחנו בכוננות לכל תרחיש. האירנים רידדו את כוחותיהם והלכו מזרחה אבל לא נעלמו מסוריה ועדיין מכווינים פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) על הגבול ולכן פעלנו. אמצעי לחימה אירניים ממשיכים להיכנס לסוריה ומליציות שיעיות פועלות בשטח בהכוונה אירנית". 

המטענים שנחשפו ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שנחשפו ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל

אזרחים מקומיים מניחים את המטענים על הגבול

דובר צה"ל העביר פרטים נוספים על זירת המטענים שנחשפה אמש: "הנחת המטענים בגבול בוצעה לפני מספר שבועות. חשדנו בכך ומרגע זה היינו על המרחב באיסוף מודיעין והצלבת המידע. פעולת החשיפה בוצעה אתמול. כוח קודס מכווין אזרחים בני המקום להניח אותם".

"חשיפת זירת המטענים אתמול מהווה הוכחה נוספת לפעילות ההתבססות הממושכת של אירן בסוריה", נכתב בהודעת דובר צה"ל. "צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה הנעשית משטחו, וימשיך לפעול ככל שיידרש למיגור ההתבססות האירנית בסוריה המהווה סיכון ליציבות הביטחונית במרחב".

המטענים שנחשפו ברמת הגולן (צילום: דובר צה"ל)
המטענים שנחשפו ברמת הגולן | צילום: דובר צה"ל

היסטוריה של היתקלויות בגזרה

אתמול פרסם דובר צה"ל כי כוח צבאי חשף זירת מטענים סמוך לגדר הגבול עם סוריה, בדרום רמת הגולן בתוך שטח ישראל. כוחות הנדסה קרבית נטרלו את זירת המטענים שנחשפה, סמוך למרחב בו סיכל כוח צה"ל ניסיון הנחת מטענים לפני כשלושה חודשים.

באוגוסט כוח צה"ל סיכל ניסיון הנחת מטענים בתל פארס בדרום רמת הגולן, לאחר שחוליית המחבלים זוהתה בזמן פעולתם על ידי התצפיתניות של צה"ל. החוליה מנתה ארבעה מחבלים, שחוסלו באמצעות ירי של לוחמי מגלן ששהו במארב באזור, במקביל לפעולת כלי טיס של חיל האוויר.