מצבו הבריאותי של בכיר הרשות הפלסטיני סאיב עריקאת בן ה-65 הידרדר לאחר שחלה בקורונה, כך נודע היום (ראשון) ל-N12. צוותי מגן דוד אדום באבטחה מלאה של כוחות צה"ל הגיעו ליריחו כדי לפנות אותו לבית החולים הדסה עין כרם שבירושלים. בשבוע שעבר דחה עריקאת הצעה להטיסו לטיפול בעמאן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרופאים האמריקנים שהשגיחו על סאיב עריקאת בשלט רחוק בעזרת בתו אמל, רופאת עיניים במקצועה, הורו להעבירו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. הוא סובל מחום גבוה וקשיי נשימה בשתי ריאותיו.  

עריקאת עבר בשנים האחרונות השתלת ריאות, ולכן הוא מוגדר בקבוצת סיכון. לאחרונה הוא נדבק בקורונה, וכעת לאחר שמצבו הידרדר, הוא מפונה לבית החולים. לפני שלוש שנים דווח כי עריקאת עבר בהצלחה את ניתוח השתלת הריאה שבוצע בווירג'יניה שבארה"ב.

הצוות הרפואי שטיפל בו אישר כי הניתוח בוצע בהצלחה וכי עריקאת יזדקק לזמן החלמה של מספר שבועות. כמה שבועות לפני הדיווח על ההשתלה, הסביר עריקאת בריאיון לטלוויזיה הפלסטינית על מצבו הבריאותי המידרדר, תוך כדי שהוא מתנשף בכבדות ומדבר בהתרגשות.

עריקאת הסביר אז בריאיון כי למרות מצבו הקשה, לא הפסיק את עבודתו. "לא לקחתי חופש, לא כי לא התעייפתי או כי אני לא מפחד", אמר. "אני רוצה לומר לכולכם – אני גאה בכל רגע מ-62 השנים הללו".

עריקאת, הדיפלומט הפלסטיני הבכיר ביותר, מזוהה עם המשא ומתן ועם רעיון שתי המדינות. הוא אחראי במשך שנים על המו"מ עם ישראל - עוד מימי ועידת מדריד ב-1991. הוא היה ממקורביו של ערפאת ובמשך שנים רבות נפגש עם נציגים שונים של ממשלות ישראל וייצג את הרשות בוועידות בין-לאומיות. בשנים האחרונות הוא תקף בחריפות את הצהרות הסיפוח של נתניהו, ואת נטישת שולחן המשא ומתן.