מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל נחשפה: כוחות צה"ל איתרו היום (שלישי) מנהרת טרור שחדרה לשטח מדינת ישראל מדרום רצועת עזה, במרחב חאן יונס - כך הותר הערב לפרסום. המנהרה לא חצתה את המכשול התת-קרקעי ולא היוותה איום ליישובים במרחב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות
 
"בעקבות אינדיקציה שעלתה במכשול, שנבנה בגבול רצועת עזה לאורך השנים האחרונות ובנייתו מושלמת בימים אלו, כוחות הנדסיים של צה"ל פעלו היום במרחב הגדר ואיתרו את מנהרת הטרור", נמסר בהודעת דובר צה"ל. "התוואי אותר במסגרת המאמץ הקבוע והמתמשך לאיתור מנהרות טרור ונטרולן, והודות ליכולות הטכנולוגיות והאיסופיות של המכשול בגבול רצועת עזה". 

איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל באתר חשיפת המנהרה | צילום: דובר צה"ל
איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
כלי חפירה באתר חשיפת המנהרה | צילום: דובר צה"ל
איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ | צילום: דובר צה"ל


 
"ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל", צוין בנוסף בהודעה, "צה"ל נחוש להגן על ריבונות ישראל וביטחון אזרחיה וימשיך לפעול נגד הטרור מעל ומתחת לקרקע בכל גזרה בה יידרש לכך". 

המנהרה ההתקפית שנחשפה חדרה מפאתי חאן יונס דרך גדר הגבול באזור מרכז הרצועה. המנהרה הזו אותרה, כאמור, באמצעות חיישנים שנמצאים במכשול התת-קרקעי. אתמול התקבלה בחיישנים אינדיקציה ראשונה והיום הגיעו אל התוואי, והבינו מאיפה בדיוק היא נחפרה.

איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ | צילום: דובר צה"לאיתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ (צילום: דובר צה"ל)
איתור וחשיפת מנהרת טרור בדרום רצועת עזה‎ | צילום: דובר צה"ל

קיר הבטון שעליו החיישנים ונבנה סביב הרצועה, נמצא כמה עשרות מטרים ממזרח לגדר ולכן המנהרה לא חצתה אותו. היא נחפרה באורך של כמה מאות מטרים ובעומק של כמה עשרות מטרים. ההערכה היא שמדובר בחפירה שבוצעה בחודשים האחרונים ולא במנהרה שנחפרה לפני שנים.

"גם בימים שנראה שהדרום שקט, מתחת לפני השטח ארגוני הטרור ממשיכים במאמציהם לפגוע באזרחי ישראל ובריבונותה", מסר שר הביטחון בני גנץ בתגובה לחשיפת המנהרה. "כוחות צה"ל פועלים בנחישות מול איומי הטרור, וגילו היום מנהרת טרור משמעותית שחדרה לשטח ישראל אך לא חצתה את המכשול שהקמנו".

"גילוי המנהרה הוא עדות ליכולות המודיעיניות והטכנולוגיות של צה"ל- שימשיך לפעול מול האיומים ולפגוע ביכולות ארגוני הטרור בזמן ובמקום שאנחנו נחליט", הוסיף גנץ, "בסיור שערכתי היום במכשול ובאוגדת עזה ביחד עם הרמטכ"ל, הדגשתי את חשיבותה של העליונות המודיעינית, הדריכות והמוכנות המבצעית מול כל איום – מעל לפני הקרקע, מתחתיה ובכל המרחבים, בכדי להעניק ביטחון לתושבי הדרום ולכל אזרחי ישראל". 

עוד ועוד מנהרות טרור התגלו במרחב הרצועה  

המנהרה שאותרה היום היא המנהרה ה-19 שנמצאה בשטח מאז מבצע צוק איתן. לפני למעלה משנה אותרה מנהרת טרור התקפית בגדר הגבול עם רצועת עזה, בזמן שבוצעו עבודות בניית המכשול התת-קרקעי. כוחות אזרחיים גילו את התוואי שעורר את חשדם, והזעיקו את כוחות הביטחון – שהבינו כי מדובר במנהרה של חמאס החודרת לשטח ישראל.

במקביל להתרחשויות בשטח, בתקופה האחרונה ניתן היה לזהות שהשקט בדרום הופר כמה פעמים: בערב שישי האחרון נשמעה אזעקת צבע אדום בנתיב העשרה. דובר צה"ל הודיע כי אכן זוהתה נפילת רקטה בשטח פתוח. לא היו נפגעים כתוצאה מהשיגור ולא נגרם נזק.

"ספגנו נפגעים במנהרות" (צילום: AP)
מנהרת טרור שנחשפה במרחב הרצועה. ארכיון | צילום: AP

ירי נוסף שבוצע בתקופה האחרונה לעבר יישובי העוטף התרחש לפני שבועיים, אז שוגרה רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול. הדברים מגיעים על רקע קיומם של מאמצי ההסדרה בין ישראל לחמאס לצורך השגת רגיעה לטווח בינוני, שבמסגרתה יוחלט גם על כספים שייכנסו לרצועה.