צבא אסד חזר לאחרונה לגולן, ונפרס לאורך הגבול. עמדות של הסורים הוצבו בשטח המפורז, דבר המהווה הפרה של הסכם הפסקת האש עם ישראל – וצה"ל החליט לפעול. מבצע פשיטה חריג נערך מעבר לגבול, שבו הגיעו הלוחמים הכי קרוב שאפשר לאנשי הצבא הסורי. "נמצאים מול אויב, כ-500 מטרים מעמדה מאוישת", סיפר סרן מייקל זילברג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המבצע הלילי נערך לפני שבוע, והתפרסם אמש (שלישי). לוחמים מחטיבת הנח"ל וסיירת יעל מיחידת יהל"מ חצו את הגבול, מבלי שהחיילים הסורים הצליחו להבחין בהם. הם פשטו על 2 עמדות של צבא אסד, פוצצו והשמידו אותן.

"צריך להגיע למבצע כזה מאוד מפוקס", סיפר סרן מייקל זילברג, מפקד פלוגה בגדוד גרניט מחטיבת הנח"ל. "ברגע שאתה חוצה – הדופק קצת עולה. אתה נמצא מול אויב. צריך להבין שנמצאים בסוף כ-500 מטרים מעמדה מאוישת".

פשיטה בתוך סוריה (צילום: N12)
פשיטה בתוך סוריה | צילום: N12

סגן א', מפקד צוות ביחידת יהל"מ תיאר את שהתבצע: "הליכה שקטה, חשאית, לתוך הנקודות, פשיטת מערכת חבלה על 2 העמדות ופיצוץ במקביל".

סא"ל טל גוריצקי, מפקד גדוד גרניט מחטיבת הנח"ל הסביר: "אנחנו מכירם את שיתוף הפעולה של צבא סוריה עם חיזבאללה, ובכל התבססות צבאית שלו היא בפוטנציאל להיות התבססות דואלית. אנחנו לא ניתן לדרום סוריה להיות דרום לבנון".

ואכן, צה"ל פועל במגוון שיטות למנוע כניסת חיזבאללה לגולן הסורי: תקיפות מהאוויר, הפעלה של כוח האו"ם באזור ועכשיו גם פשיטות לשטח המפורז.

פשיטה בתוך סוריה (צילום: N12)
פשיטה בתוך סוריה | צילום: N12

הפעולה מגיעה על רקע חזרתו של צבא סוריה לגבול בגולן, והצבת העמדות שלו במרחב החיץ – בשטח המפורז. זו בעצם הפרת הסכם הפסקת האש מול ישראל. בשל כך, צה"ל פועל, וההחלטה לפרסם את המבצע הפעם מהווה גם איתות למשטר הסורי ואמירה ישראלית שלא תאפשר את הפרת הריבונות.