בזמן שראש הממשלה נתניהו נמצא בוושינגטון לקראת החתימה על הסכמי נרמול היחסים עם איחוד האמירויות ובחרין שתתקיים הערב (שלישי), שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ ערך תדרוך לכתבים צבאיים ואמר כי יש חשיבות גדולה לחידוש השיח עם הרשות הפלסטינית ועם העומד בראשה - אבו מאזן. לגבי השבת השבויים והנעדרים: "לא מאוד אופטימי". על עסקת מטוסי החמקן שנכללה בהסכם השלום: "זו החלטה של האמריקנים מה לעשות בנוגע למכירות נשק".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה שקיים גנץ עם כתבים צבאיים לקראת ראש השנה, אמר השר שלמרות שבמערכת הביטחון רואים עלייה בתסכול של הפלסטינים, לא רואים הסלמה. אבל עדיין אי אפשר לשלול אפשרות של הסלמה לגמרי. "האינטרס שלנו הוא לייצר יציבות ולכן יש חשיבות גדולה לחידוש השיח עם אבו מאזן והרשות", אמר גנץ.

אבו מאזן (צילום: רויטרס)
בדרך לחידוש השיחות? אבו מאזן | צילום: רויטרס

"לא הם ולא אנחנו יילכו לשום מקום", הסביר שר הביטחון את המצב עם הפלסטינים. "זה חשוב מאוד שעושים הסכמי שלום עם מדינות ערביות, אבל חשוב שנקדם גם את פתרון הבעיות שקרובות אלינו לבית".

לגבי עזה, ראש הממשלה החליפי אמר שאחדות פלסטינית רחוקה למרות האירועים האחרונים, ביניהם חתימת הסכמי הנרמול בתמורה להקפאת הסיפוח. מבחינתו, יש לנצל את הרגיעה ברצועה ואת המענק הקטרי שקיבלו בעזה כדי למנוע את ההסלמה הבאה: "צריך לחדש את מאמצי ההסדרה ברצועה כולל פרויקטים אזרחיים כדי שלא נמצא את עצמנו בעוד חודשיים, כשייגמר הכסף הקטרי, שוב בעימות".

גנץ הסתייג מעט והדגיש כי חייבים לכרוך את מאמצי ההסדרה בכך שתחול התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים, ביניהם גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין שבידי חמאס. למרות זאת, הוא אמר: "אני לא מאוד אופטימי בעניין".

הסכם היסטורי (עיבוד: AP, רויטרס)
"מדובר במהלך חשוב, בלי טיפת ציניות", גנץ על ההסכם | עיבוד: AP, רויטרס

"האמריקנים יחליטו בעצמם על עסקאות הנשק שלהם"

בנוגע להסכם השלום שייחתם הערב בוושינגטון, אמר גנץ: "מדובר במהלך חשוב, בלי טיפת ציניות. זה שלום בין עמים שיש לו אספקטים רבים שאינם ביטחוניים אלא אזרחיים וכלכליים". גנץ לא התרגש מכך שההסכמים כללו את עסקת מטוסי ה-f35 בין ארה"ב לאיחוד האמירויות, ואמר כי היתרון של ישראל במרחב מובטח על ידי האמריקנים ולא התייחס לפרסומים שנתניהו ידע על כך.

"בסופו של יום, זו החלטה של האמריקנים מה לעשות בנוגע למכירות נשק מול מדינות שונות. יש לנו ערוצי עבודה עם ארה"ב שתכליתם להבטיח לשמור את היתרון האיכותי של ישראל במרחב", הסביר שר הביטחון. "עסקאות כאלו ואחרות של ארצות הברית יכולות להתחבר לנושאים שאנחנו מקדמים מולם בימים אלו. אני מנהל את הנושא הזה בציר המקצועי. המסע הזה עוד לפנינו".

בהקשר לגזרה הצפונית והמתיחות שבאה והולכת בתקופה האחרונה: "לא אתן לאירוע של תקיפה מצד חיזבאללה בצפון לעבור בלי תגובה עוצמתית של צה"ל - יש לנו בקנה מגוון תגובות רחב".