הגבורה של רפאל בזמן שנדקר שוב ושוב הצילה חיים של ישראלים נוספים: רפאל לוי נפצע אנושות בפיגוע הדקירה באתר הבנייה בראש העין לפני כשלושה שבועות - אירוע שבו לוי כמעט מת לאחר שאיבד דם רב, והצליח לצאת בכוחות עצמו מהאתר הנטוש ולהזעיק עזרה. היום (רביעי) מתברר שהמחבל שדקר אותו התכוון לפגוע בישראלים נוספים - ושהמאבק של לוי הציל גם חיים של אחרים.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי כתב האישום שהגישה נגדו הפרקליטות היום, המחבל וואליד מנצור נכנס לישראל דרך פרצה בגדר הביטחון במטרה למצוא עבודה, כשהוא מצויד בסכין מתקפלת. מנצור, שוהה בלתי חוקי בן 23 מג'נין, הגיע לשכונה החדשה בבנייה בראש העין ושם נתקל ברפאל לוי. המחבל שיקר לו ואמר כי ברשותו מפתחות לדירה שקנה רפאל. כשהגיעו השניים לדירה, שלף מנצור את הסכין, קרא "אללה ואכבר" ודקר את לוי 20 דקירות בכל גופו.

בין השניים התנהל מאבק שבסופו נותר לוי על הרצפה, מתבוסס בדמו. המחבל לקח ממנו את הטלפון הנייד, המפתחות ושלט רכבו. רק לאחר שהצליח לוי להגיע בשארית כוחותיו לכניסה לבניין, הוא אותר על ידי עוברי אורח שהזעיקו את כוחות ההצלה. 

המחבל התכוון להמשיך מזירת הפיגוע באתר הבנייה הנטוש ליעד חדש שבו רצה לרצוח ישראלים נוספים, אלא שבמהלך המאבק עם לוי בחדר המדרגות של הבניין שנמצא בתהליכי בנייה, הוא נפצע - ונאלץ להימלט ולצאת משטח ישראל.

הפציעה גרמה למנצור לשנות את תוכניתו הזדונית ולברוח. בעזרת סייענים, הוא הועבר ממקום למקום בשטחים, הסתגר בביתו ולן בדירות מסתור בלילות עד שנתפס בשטח חקלאי בדרום ג'נין במסגרת מבצע של השב"כ והימ"מ. המחבל אף גילח את שערות ראשו וזקנו כדי לשנות את מראהו, וביקש מחבריו להתייחס אליו בשם בדוי.

בכתב האישום הובהר כי המניע למעשים היה מניע דתי, לאומני או אידאולוגי.

חייו של לוי ניצלו בנס: "הצלחתי להגיע למדרכה והתמוטטתי שם"

הפיגוע שאירע בראש העין באתר בנייה לפני כחודש התגלה רק בדיעבד. רפאל לוי, מנהל צי רכב בן 32, הלך לשם כדי לראות איך ביתו מתקדם. הוא שחזר איך פגש שם בחור שחשב שהוא השומר, ואיך אותו הבחור לבסוף דוקר אותו תוך כדי שהוא צועק אללה וואכבר בכניסה לדירתו – ובורח. בפעולה הירואית סיפר רפאל איך הצליח בשארית כוחותיו לצאת מחוץ לבניין, כשהוא חושב על אשתו שאמורה ללדת בקרוב, ויוצא מהבניין. לבסוף, עובר אורח מוצא אותו ומזעיק עזרה, מבלי לדעת שרפאל נפצע בפיגוע.

רפאל סיפר איך פגש את המחבל עוד לפני שזה פגע בו. "הגעתי לשם, פגשתי את אותו בחור, מחבל. הוא ביקש ממני סיגריות. ראיתי אותו מטייל בין כל הבניינים. הנחתי שהוא השומר", סיפר. "נתתי לו כמה סיגריות כי ידעתי שאין איפה לקנות באזור הזה. מתוך רחמים הוצאתי כמה סיגריות, נתתי לו, שיהיה לו להמשך היום".

רפאל שאל אותו אם יש לו מפתח לדירה. בתחילה המחבל אמר שלא, אבל אז חזר בו ואמר שכן. "עלינו לדירה. למזלי, זה היה בקומה שנייה", המשיך רפאל לתאר את הרגעים הדרמטיים. "הגענו לדירה שלי בקומה שנייה והוא פשוט הוציא סכין, בכניסה לדירה. לא היה לו מפתח לדירה, מה שהיה לו זה סכין. הוא הוציא אותו והוא התחיל לדקור אותי".

"ידעתי שאין לי הרבה זמן ואני חייב לעשות משהו כדי להציל את עצמי"

רפאל

"בשנייה שאמר לי אללה אכבר והכניס לי את הסכין, הבנתי באלפית השנייה שזה מחבל", המשיך רפאל. בשלב הזה סיפר רפאל שהוא הצליח להדוף את המחבל שני מטר וחתר למגע: "נכנסתי בו עד כמה שאני יכול. הייתי עם כמה דקירות באזור הבטן והחזה. ידעתי שאני בשלב שאם אני לא מגיב בצורה הכי חדה והכי מהירה אני לא אחיה".

"בשלב מסוים נפלנו על הרצפה. אני מאמין שגם הוא התעייף, כמובן שאני התעייפתי הרבה יותר", אמר והסביר שהמחבל בשלב הזה הבין שעליו לברוח כדי לא להיתפס. "הוא לקח לי את הטלפון ואת המפתח של הרכב. הוא לא גנב כלום. את הטלפון שם בתוך הרכב, השאיר אותו שם. את המפתחות זרק בדרך לשטחים. הוא ראה אותי שהייתי במצב מאוד קשה, ולדעתי הוא הניח שגם ככה אני אמות".

"הצלחתי להגיע למדרכה והתמוטטתי שם"

בשלב הזה רפאל עם 28 דקירות באזור הבטן, החזה והגפיים. הוא בלי טלפון סלולרי, לבדו באתר בנייה נטוש בבוקר שבת כשהבניין מצוי בבנייה ולא מחובר לחשמל - אין אור ואין מעלית. "ניסיתי להבין מה קורה איתי", שחזר רפאל. "ניסיתי למשש ולהרגיש איפה הפגיעות. תוך כדי המישושים הבנתי שאיבדתי המון דם והרגשתי הרבה איברים בחוץ. הבנתי שהמצב לא טוב, אפילו קריטי. ידעתי שאין לי הרבה זמן ואני חייב לעשות משהו כדי להציל את עצמי. אני איכשהו קם ומנסה להגיע למטה".

הפצוע האנוש מהפיגוע בראש העין משחזר (צילום: n12)
רפאל לוי עם אשתו באירוע ברית המילה של בנם | צילום: n12

רפאל סיפר שלקח כשלוש וחצי שעות להגיע ללובי: "אני זוכר שאני דוחף את הדלת ומתמוטט. אני פותח את העיניים אחרי משהו כמו אחרי שנייה וחצי. אני מבין שלא הגעתי לכביש הראשי. לא יודע מאיפה אספתי עוד כוחות. התחלתי להתקדם לכיוון המדרכה. הצלחתי להגיע למדרכה והתמוטטתי שם".

בשלב הזה מגיע בחור עם ג'יפ שמזעיק את כוחות מד"א. החובש של מד"א שהגיע למקום מצא את רפאל במצב קשה, והוא פונה לבית החולים. בבית החולים בילינסון, לאחר סדרה של ניתוחים מורכבים, הצליחו הרופאים לייצב את מצבו של רפאל ולהציל אותו.