‏בצה"ל חוקרים בשעות האחרונות את המטענים שנמצאו אתמול (שני) בגבול סוריה, לאחר התקרית בה ניסו 4 מחבלים לחדור לשטח ישראל. אנשי הזירה הטכנולוגית של אמ"ן ולוחמי היחידה המיוחדת יהל"ם בודקים את שיטת ההרכבה של המטען, את מנגנון ההפעלה שלו ופרטים נוספים שיוכלו להעיד, כך מאמינים בצה"ל – על הזהות הארגונית של המפגעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מבדיקה ראשונית נראה נראה שהמטען שנמצא בתיק אותו נשאו חברי חוליית המחבלים הוא מוקש נגד טנקים מסוג prb-m3 מתוצרת בלגיה. המוקש מכיל 6 ק"ג חומר נפץ פלסטי והוא נפוץ מאוד ברחבי המזרח התיכון, בעיקר בלבנון ובמלחמות האזרחים בסוריה ובתימן.

המטען שנמצא בתיק חוליית המחבלים
המטען שנמצא בתיק חוליית המחבלים

בשנים האחרונות קל במיוחד למצוא אמצעי לחימה מתקדמים ותחמושת כמעט בכל מקום ברחבי המזרח התיכון, בעקבות הלחימה האינטנסיבית שמתקיימת באזור. באמצעות הרכבת מנגנון הפעלה פשוט יחסית ניתן להפוך כל פגז או פצצה למטען רב עוצמה.

פעילי טרור רבים עוברים הכשרות בהרכבת מטענים באירן כשחלק מהמידע אף נמצא באינטרנט ומופץ באופן מסודר לכל דורש. באמ"ן מזהים איך ידע כזה גלש גם לרצועת עזה, ללבנון ולסוריה כששיטות להרכבה והפעלה של מטענים שהאמריקנים התמודדו איתם בעירק נמצאים כעת גם בסוריה ובתימן.

מי שנטרל אתמול את המטען היו לוחמי פלגת הס"פ ("סילוק פצצות") מיחידת יהל"ם של חיל ההנדסה שמתמחים בנטרול והשמדה של מטעני חבלה של האויב, פצצות מתוחכמות, ראשי קרב של רקטות וטילים ולטיפול בסוגי תחמושת שונים ומורכבים.