לאן פני המתיחות בצפון? כיממה לאחר הניסיון השלישי של חיזבאללה לנקום בישראל, מזכ"ל הארגון חסן נסראללה שמר הערב (רביעי) על עמימות. בנאום פומבי טען כי תקרית חילופי האש בגבול הייתה "חשובה ורגישה", אך הבטיח להתייחס לנושא במועד אחר. בצה"ל ממשיכים לשמור על רמת מוכנות בגבול, מתוך הערכה שסבבי העימותים בצפון לא הסתיימו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בנאום פומבי בלבנון, שהועבר בשידור ישיר ברשת אל מנאר, התייחס נסראללה במרומז לירי לעבר חיילי צה"ל. "מה שהתרחש אתמול הוא עניין חשוב ורגיש", אמר - ומיד הוסיף: "אין לי מה להוסיף על הנושא בשלב זה, אני מתכנן להגיב ביתר פירוט בנושא במועד אחר".

בהמשך הנאום שיבח את לוחמי חיזבאללה ואמר: "אני מצדיע לכוחות ההתנגדות שנפגעו ולבני משפחתם. אלו שתמיד היו נוכחים, מוכנים לקריאה ולא חסכו שום מאמץ בדרכם להיות שהידים". נסראללה הוסיף: "אנחנו מצדיעים להם על כנותם ועל המשך מאבקם למרות הקשיים והנסיבות". 

חילופי האש בגבול הצפון (צילום: רויטרס)
חילופי האש, אמש | צילום: רויטרס

ירי הצלפים הסתיים בנס ללא נפגעים

בצה"ל מסכמים, לפחות באופן זמני, את התקרית שהתרחשה בשעת ערב מאוחרת ביום שלישי. מתחקיר האירוע עולה כי חוליית צלפים של החיזבאללה התמקמה כ-300 מטרים מהגבול וביצעה ירי צליפה לעבר החיילים, ובמזל הם לא פגעו והאירוע הסתיים ללא נפגעים.

צלפי חיזבאללה זיהו כוח במארב שנחשף באזור מנרה וירו שני כדורים לעברו. בצה"ל נדרכו שמא חיזבאללה מתכנן עוד פיגוע – וסרקו את כל המרחב עד שנשלל חשש לחדירה. 

בעקבות הירי בוצעה תקיפה על אדמת לבנון לראשונה זה שש שנים, ונפגעו עמדות תצפית של חיזבאללה. נוסף על כך, פגזי זרחן שירה צה"ל הציתו אש מעבר לגבול. צבא לבנון ויוניפי"ל אמדו הבוקר את תוצאות התקיפה. הרמטכ"ל כוכבי, שביקר בפיקוד הצפון, הנחה על המשך הכוננות לאורך הגבול.

דגל חיזבאללה בגבול הצפון לאחר חילופי האש (צילום: רויטרס)
ארגון חיזבאללה צפוי להמשיך לנסות לפגע | צילום: רויטרס

מדובר בפעם השלישית שבה נסראללה מנסה לבצע פיגוע במרחב בתוך שלושה שבועות. גם הפעם הוא נכשל, אך הוא וארגונו צפויים להמשיך לנסות. ההבנה במערכת הביטחון היא שהאירוע לא נסגר ולא נגמר: נסראללה מנסה להמשיך לשמר משוואה לפיה אם ייפגעו אנשיו בסוריה, הוא יפגע בחיילי צה"ל.

בישראל מנגד מאיימים בפגיעה חמורה אם חס וחלילה ייפצעו לוחמים. שר הביטחון בני גנץ אף הרחיב את האיום ואמר: "לא ניתן לנסראללה לפגוע לא בחיילינו ולא במדינתנו - נגיב באופן קשה לכל אירוע שיקרה בגבול". גם נתניהו הזהיר: "אני מציע לחיזבאללה לא לנסות את כוח המחץ של ישראל - חיזבאללה שוב מסכן את מדינת לבנון בגלל תוקפנותו".

מצה"ל נמסר הערב: "צה"ל ממשיך לשמר רמת מוכנות גבוהה לשמירה על ריבונות ישראל וביטחון התושבים ככל שיידרש". דובר צה"ל, תא"ל הדי זילברמן, אמר: "אנו ממשיכים להיות בדריכות בפיקוד הצפון ככל שיידרש, זה תפקידנו". עוד טען זילברמן: "האירוע הזה הוא אירוע טקטי שמסתיים היום אבל אנחנו בתוך מערכה. אנחנו כמובן רואים את חיזבאללה כשהוא מורתע, מבצע פיגועים שהם יחסית פשוטים, ולשמחתי צה"ל מצליח להגן ולאפשר שגרת חיים לתושבי הצפון".

נסראללה  (צילום: AP)
שומר על עמימות. נסראללה | צילום: AP

הערב גם פורסם במהדורה המרכזית מידע חדש על ניסיון פיגוע החדירה של חיזבאללה בהר דב לפני חודש. מתברר כי מאחורי הקלעים התחוללה בדרמה בתהליך קבלת ההחלטות באירוע, שהסתיים ללא פגיעה קטלנית באנשי חיזבאללה. באותו אירוע, תצפיות של צה"ל עקבו אחרי החוליה במשך שבע שעות, בזמן שהם טיפסו לעבר מוצב גלדיולה בהר דב.

ההתלבטות הייתה אם לפגוע בחולייה והערב נחשף כי גם נשקלה האפשרות לקחת את החולייה בשבי. ההצעה נשקלה על ידי הבכירים בפיקוד הצפון: הרמטכ"ל בזמן אמת החליט לאפשר לחוליה להימלט, לבצע ירי רק לידה. הרעיון המסדר מאחורי ההחלטה: מדובר היה באירוע אסטרטגי בעל משמעות גדולה ואף אחד לא רצה אז בהסלמה.

"התחילו פיצוצים, נלחצנו - לא הבנו מה קורה"

ניסיון הפיגוע של חיזבאללה אמש התרחש בזמן שהצפון עמוס במטיילים – שלא הורתעו והמשיכו לנפוש. אחת המטיילות באזור, יפעת פדר, סיפרה: "התחילו כאן פיצוצים מאוד מאוד רציניים, נלחצנו, לא הבנו מה קורה. פנינו פה לקבלה, הרגיעו אותנו, הסבירו להישאר בחדרים. זה היה מלחיץ מאוד במיוחד כשאנחנו לא רגילים לזה".

"שמענו את קולות הנפץ, הצבא הנחה אותנו להישאר בבתים", שחזר שמעון בן גידה, תושב קיבוץ מנרה. "אכן נשארנו בבתים, זו המציאות שלנו לצערנו – מאפס למאה בשנייה".

המאמץ המדיני לאחר ניסיון הפיגוע

שר החוץ גבי אשכנזי נפגש הערב עם בגרמניה עם הנשיא הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר. בביקורו המדיני הראשון עדכן אשכנזי על האירוע הביטחוני אמש בצפון, הודה לנשיא על ההכרה של גרמניה בחיזבאללה כארגון טרור וביקש ממנו לפעול לכך שמדינות נוספות יצטרפו להכרה.

ברקע ההתחממות בצפון, פנה היום שגריר ישראל לאו"ם, גלעד ארדן, לחברות מועצת הביטחון בדרישה לשנות משמעותית את מנדט יוניפי"ל על מנת שהכוח יוכל לקבל גישה רחבה ויכולת פיקוח באזורים בהם פועל חיזבאללה. פנייתו של ארדן מגיעה כחלק מהמאמץ הדיפלומטי שמובילות ארה"ב וישראל לקראת ההחלטה בדבר המנדט על ידי מועצת הביטחון שתתקבל בימים הקרובים.

"אין הצדקה לכוח מסורס שבתוך שטחו חיזבאללה מתעצם והופך את דרום לבנון לבסיס טרור. רק שינוי מהותי בתפקודו וביכולותיו בשטח יוכלו להצדיק את קיומו", אמר ארדן. השגריר הזהיר כי פעולותיו של חיזבאללה מערערות את היציבות באזור ויובילו להשלכות הרסניות. בנוסף, צירף ארדן מפה של דרום לבנון ובה מסומנים האזורים בהם התגלו מנהרות חיזבאלה, כני שיגור טילים ועמדות תצפית של "ירוק ללא גבולות", ארגון פיקטיבי מטעם חיזבאללה אשר פועל לתצפת על חיילי צה"ל.

בפנייתה השתמשה ישראל בנתונים מדוחות מזכ"ל האו"ם שהעלו כי בקרבת מקומות אלו נבלמה גישתם של חיילי יוניפי"ל. כמו כן, ישראל הראתה למועצה כי ישנה זיקה ברורה בין האזורים בהם מתקיימת פעילות טרור מובהקת לבין מקומות בהם נבלמת הגישה של יוניפי"ל.

עמית ולדמן ויונה לייבזון השתתפו בהכנת הידיעה.