מתיחות בצפון: חיל האוויר תקף במהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) יעדים של ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון, זאת בתגובה לירי שבוצע מוקדם יותר לעבר כוח צה"ל הסמוך לגבול. במקביל, צה"ל ירה לאוויר עשרות פצצות תאורה ועשן וערך סריקות כדי לוודא שלא בוצעה חדירה לשטח ישראל. בתום האירוע לא היו נפגעים מכוחות הצבא והתושבים הונחו לחזור לשגרה. בצה"ל מאיימים: "הפרת ריבונות נוספת - תענה בתגובה חריפה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע הביטחוני החל בירי שבוצע מלבנון לעבר כוח צה"ל ששהה סמוך לרכס רמים שליד מטולה וקיבוץ מנרה. בצה"ל לא לקחו סיכונים ונקטו בשורת צעדים כדי לוודא שלא מדובר בחדירה לעבר ישראל. הכוחות פתחו בסריקות, תוך שיגורי פצצות תאורה ועשן לאוויר. בצה"ל אמרו כי הם גם בדקו דיווח על פגיעת קליעים בקיר מוצב ליד מנרה - שם לא היו נפגעים. בנוסף, נבדק האם הממצאים קשורים לדיווח המוקדם על שמיעת ירי במרחב.

מדובר צה"ל נמסר כי זמן קצר לאחר מכן, בתגובה לירי, חיל האוויר תקף באמצעות מסוקים וכלי טיס עמדות תצפית של חיזבאללה סמוך לגבול. בתום האירוע - הוסרו המגבלות במרחב והתושבים הונחו לחזור לשגרה.

"צה"ל רואה בממשלת לבנון אחראית לנעשה משטחה ורואה את האירוע בחומרה רבה. כל ניסיון הפרת ריבונותה של מדינת ישראל הינו אירוע חמור. צה"ל ימשיך לשמור על רמת מוכנות גבוהה לשמירה על ריבונות ישראל וביטחון התושבים ככל שיידרש", נמסר.

בעקבות ההתפתחויות בגזרה מוקדם יותר, צה"ל הורה לתושבים ביישובים מנרה, מרגליות, מלכיה, משגב עם ויפתח להישאר בבתיהם, להיות מוכנים להיכנס לממ"ד במקרה הצורך, ולהתעדכן בהנחיות דרך אמצעי התקשורת. בנוסף, צה"ל אסר על פעילות במרחב הפתוח.

כעבור כ-45 דקות נתבשרו כל היישובים על חזרה לשגרה מלאה, כולל פתיחת הכבישים. צה"ל הודיע כי ייתכנו פיצוצים נוספים בהמשך הלילה, אך אין הגבלות והארוע הסתיים לפחות מבחינת התושבים.

מדובר צה"ל נמסר אז: "אירוע ביטחוני במרחב מנרה בגבול לבנון. חלק מהצירים במרחב נחסמו. הפרטים בבדיקה". על פי דיווח של כוח צה"ל, נשמע ירי לכיוונו מצד לבנון. לא דווח על על נפגעים או נזק - והדיווח בבדיקה.

ירי תאורה
ירי פצצות התאורה כפי שנראה מדרום לבנון

האירוע התרחש בדיוק כשראש הממשלה נתניהו שוהה בחופשה משפחתית בצפון. קיימים גם שרים אחרים בממשלה שנמצאים בקמפינג סמוך לגבול. תושב משגב עם עופר מוסקוביץ' סיפר על הדי הפיצוצים ששמע ועל ההנחיות מצה"ל לא לצאת מהבתים. "המזל שלנו שזה לילה - שעה מאוחרת אז אנשים פחות בלחץ", סיפר והוסיף כי הוא בוטח בצה"ל: "אנחנו בשליטה מלאה וסומכים על הצבא".

ירי תאורה (צילום: החדשות12)
פצצות התאורה בשמי גבול הצפון | צילום: החדשות12

ירי תאורה (צילום: החדשות12)
צה"ל פועל בגזרה, תושבים הונחו להישאר בבתיהם | צילום: החדשות12

יש לומר כי הכוננות הצבאית בצפון גבוהה ושקיימת דריכות מוגברת בחודש האחרון מאז אותו חיסול שיוחס לישראל בסוריה לפני כחודש. צה"ל שמר על הכוננות, בתוך כך גם על חלק מהכוחות בצפון. לכן, כשיש חשד למשהו, כמו באירוע הנוכחי, צה"ל מפעיל את הכוחות שנמצאים בגזרה כדי לשלול כל אירוע אחר.