משרד הביטחון בשיתוף פעולה עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, ה-MDA, השלימו בהצלחה אמש (רביעי) ניסוי יירוט של מערכת הנשק "חץ" עם מיירט "חץ 2". הניסוי התקיים במרכז הארץ בהובלת התעשייה האווירית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ממשרד הביטחון נמסר כי מנהלת "חומה" במינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית שבמשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים – ה-MDA, וחיל האוויר הישראלי ביצעו בשעה 23:45 ניסוי יירוט מוצלח במערכת הנשק "חץ" עם מיירט "חץ 2". הניסוי בוצע משדה ניסויים במרכז הארץ בהובלת התעשייה האווירית.

במהלך הניסוי יירטה בהצלחה מערכת הנשק "חץ" טיל מטרה ממשפחת האנקורים, המדמה טיל קרקע-קרקע ארוך טווח בעל ראש נפץ קרבי. ממשרד הביטחון נמסר כי הניסוי הוכיח את יכולתה המשופרת של מערכת הנשק "חץ" להתמודד ביעילות עם איומים קיימים ועתידיים על מדינת ישראל.

מערכת הנשק "חץ" מופעלת ונשלטת באמצעות מערכות השליטה והבקרה של אלביט מערכות בהן מערכת השליטה והבקרה "אתרוג זהב", מערכת "שקד זהב" לביצוע מעקב אחר תהליך הגילוי והיירוט, וכן מערכות הקישוריות והתחקור. מנוע המערכת הוא של חברת תומר המתמחה בהנעה רקטית.

ניסוי חץ 3, ארכיון (צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות)
ניסוי חץ 3. ארכיון | צילום: אגף דוברות והסברה אגף הביטחון, חדשות

את היירוט ביצעו לוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, יחד עם מהנדסי התעשיות המפתחות. בניסוי השתתפו כלל מערכות ההגנה מטילים, כחלק מהיערכות ומוכנות המערך המבצעי.

שר הביטחון בני גנץ התבשר על הצלחת הניסוי ואמר: "ישראל עומדת מול אתגרים רחוקים וקרובים והסיירת הטכנולוגית שלנו, בהובלת מפא"ת, התעשייה האווירית והתעשיות הביטחוניות, מבטיחה שנהיה תמיד צעד אחד לפני אויבינו ונגן על השמיים של מדינת ישראל מפני כל איום".

השר ציין גם את שיתוף הפעולה עם ארה"ב: "הניסוי המשותף עם ארה"ב, מבטא את הידידות והשותפות בין המדינות ואת המחויבות העמוקה של ארה"ב לביטחונם של אזרחי ישראל. נמשיך לפעול יחד לביצור יכולות מערכת הביטחון - באוויר, בים, ביבשה ובמרחב הקיברנטי".

גנץ וכוכבי (צילום: עמוד הפייסבוק של בני גנץ)
"הניסוי המשותף עם ארה"ב מבטא את הידידות והשותפות בין המדינות". גנץ וכוכבי | צילום: עמוד הפייסבוק של בני גנץ

הניסוי המוצלח במיירט "חץ 2" הצטרף לסדרת הניסויים המוצלחת במערכת הנשק "חץ 3" שביצעו משרד הביטחון וה-MDA האמריקני באלסקה שבארה"ב, בשנה שעברה. שתי המערכות הוכיחו בניסויים יכולת מבצעית גבוהה. השילוב בין מערכות ה"חץ" מחזק ומרחיב בצורה ניכרת את יכולות ההגנה של מדינת ישראל כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה.

התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי ה"חץ". המערכת הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית שאת פיתוחו מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת "חומה" במפא"ת. מערך ההגנה הרב שכבתית מתבסס על 4 שכבות הגנה מבצעיות: "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" "חץ 2" ו-"חץ 3".