הטיל המהפכני שמפתחות המעצמות עלול לאיים על ישראל? מדינת ישראל מתמודדת עם איומים ביטחוניים רבים כדבר שבשגרה, ביניהם גם איום של ירי טילים לעבר אוכלוסייה אזרחית. הטילים שמהם חוששים כיום במערכת הביטחון הם טילי השיוט המהירים, שאם אויבנו יחליטו לעשות בהם שימוש - מדינת ישראל עתידה לספוג פגיעות קשות. אבל, מסתבר שבימים אלו המעצמות החזקות בעולם נמצאות על סף פיתוח של טיל מתקדם עוד יותר - טיל שיוט על-קולי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לשם השוואה, אם ניקח את טילי השיוט הקיימים כיום, רובם מגיעים למהירות שנעה בין מאך למאך וחצי, שזה בערך 1,000 קמ"ש. לעומת זאת, טילי השיוט העל-קוליים עשויים להגיע למהירות גבוהה מכך פי 6 בשלב הראשון, כשבעתיד המהירות אף תוכל להיות גבוהה מכך פי 20 - 20 אלף קמ"ש.

ניסוי יירוט של מערכת הנשק חץ (צילום: משרד הביטחון)
האתגר הבא של מערכות ההגנה הישראליות? מערכת "חץ" 3 | צילום: משרד הביטחון

פיתוח טיל שכזה הוא תהליך יקר ומורכב, ולכן מרוץ החימוש אחר טילי השיוט העל-קוליים מתקיים בעיקר בין שלוש המעצמות החזקות בעולם - סין, ארה"ב ורוסיה. נכון לשלב זה, דווקא סין היא זו שנמצאת בשלב הפיתוח המתקדם ביותר מבין שלוש המעצמות - למרות שעדיין לא ברור עד כמה היא רחוקה מהמוצר הסופי.

מערכת הביטחון במדינת ישראל אמורה להיות מאוד מוטרדת מהאפשרות שטילים מסוג זה יגיעו לידיים של אויבנו, בעיקר לאור העובדה שכמעט כל נשק שקיים בסין - מגיע בסוף למזרח התיכון. היכולת של טיל מהסוג הזה "לעוף" במהירויות האלה, לתמרן בשטח באופן מהיר ביותר ולשנות את נתיבי הכניסה או החדירה שלו עשויה להקשות מאוד על מערכות ההגנה הישראליות שלא בנויות בהכרח להתמודד עם מהירויות כאלו.

צבא סין (צילום: China Photos, gettyimages)
הסינים יהיו הראשונים? אילוסטרציה | צילום: China Photos, gettyimages

ההערכה שסין היא המדינה המתקדמת ביותר בתחום הזה נובעת מהעובדה שבבייג'ינג מתקיימת מדי שנה תצוגת נשק גדולה, שבה מציגים הסינים את ארסנל הנשק הקיים וגם מעט פיתוחים שיבשילו בעתיד. לפעמים נדמה שתצוגות הנשק הללו לא בהכרח מציגות את מה שקיים כרגע בידיהם של הסינים, אלא מיועדות ליצירת הרתעה בלבד. אך דווקא בכל הקשור לטילי השיוט העל-קוליים, נדמה שהסינים באמת נמצאים בשלב מתקדם, ומבין כלל המעצמות שנמצאות במרוץ - הם עשויים להיות הראשונים להגיע לקו הסיום.