תקלה חמורה בזמן התקיפה: טיל ששיגר אמש (בין שלישי לרביעי) מסוק קרב של צה"ל, נחת בטעות בתוך שטח ישראל - וגרם נזק קל לרפת, באחד היישובים במועצה האזורית אשכול. הטיל שוגר מעזה מעל קו של יישובים בישראל ומסיבה שאיננה ברורה נחת בישראל. חיל האוויר יחקור את התקלה. חבלן טיפל בנפל בלי שהיו נפגעים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטיל נפל ביונקייה של הרפת, בזמן שהחלבנים היו סמוך למקום ושמעו את הנפילה. בהודעה שנשלחה לתושבי המועצה האזורית אשכול נכתב כי "המועצה בקשר עם גורמי הצבא ויתקיים דיון משותף בעניין". דובר צה"ל אישר את הפרטים ומסר בתגובה לתקלה כי: "הנפל יפונה בשעות הקרובות והאירוע מתוחקר. אין נפגעים ולא נגרם נזק".

הטיל שנפל ולא התפוצץ המועצה האזורית אשכול (צילום: קבוצת ביטחון שדה‎)
בטיפול חבלן ישראלי: נפל הטיל שנחת בטעות בעוטף עזה | צילום: קבוצת ביטחון שדה‎

בתקיפה הלילית השתתפו מטוסים ומסוקי קרב, ובנוסף גם טנקים. התקיפה בוצעה סביב השעה 1:00, במסגרתה הופצצו מהאוויר ומהיבשה מספר יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, זאת בתגובה להמשך טרור הבלונים מעזה.

לדברי הצבא, במהלך תקיפת צה"ל הופצצו מתחם צבאי, תשתיות תת-קרקעיות וכן עמדות תצפית של חמאס. עם סיום התקיפה נמסר מהצבא כי: "צה"ל רואה בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל, וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".

הטיל הישראלי שנחת בטעות בעוטף עזה
הטיל הישראלי שנחת בטעות בעוטף עזה

רק אתמול פרצו בעוטף לפחות 60 שרפות כתוצאה מבלוני תבערה ובלוני נפץ שהופרחו מעזה. השרפות כילו שטח של כ-2,000 דונם, שעלה בלהבות בעשרות מוקדים שונים. על רקע המשך הטרור מעזה, צה"ל הציב במרחב את מערכת "להב אור", שמסוגלת ליירט בלוני תבערה. המערכת כבר הייתה בשימוש ניסיוני, וכעת היא נכנסת לשימוש קבוע.

המשך הפרחת בלוני הטרור הביא את הצבא להשתמש בדימוי של "דימר" (עמעם): ככל שימשיכו השיגורים - כך תגבר בהתאם עוצמת התקיפה, זאת לצד ההחלטה שהתקבלה שלשום בישראל לסגור את מעבר כרם שלום.

שרפה בבארי (צילום: רשות הטבע והגנים)
שרפה בבארי | צילום: רשות הטבע והגנים

"חמאס מאפשר להמשיך להפריח בלוני תבערה ובלוני נפץ למדינת ישראל, אנחנו לא מוכנים לקבל את זה", אמר אתמול שר הביטחון גנץ בצאתו מדיון בפיקוד העורף. "טוב יעשו אם יחדלו מלהפר את הביטחון והשקט במדינת ישראל, היה ולא, נצטרך להגיב".

איל עמר, ממרכז המים של חקלאות קיבוץ בארי, ואחד ממוקדי השרפות אתמול, סיפר: "הנזק פה למרעה זה נזק של עשרות אלפי שקלים על אלפי דונמים. פשוט כואב מאוד לראות את זה, קשה מאוד להשתלט". חנן שור, תושב העוטף, שהגיע לסייע במאמצי הכיבוי בשרפה אחרת ליד קיבוץ אור הנר, תיאר: "תחושה קשה לראות שטחים שרופים, בעיקר גם בגלל בעלי החיים שיש פה, אבל בסדר, אנחנו מורגלים".