בצל פיגוע הדריסה הבוקר והסכם הרגיעה ברצועת עזה, חברי הקבינט המדיני-ביטחוני אישרו היום (רביעי) שלא להשיב גופות מחבלים למשפחותיהם. עד כה, גופות המחבלים לא הוחזרו למשפחות רק אם היו מחמאס. כעת, בעקבות דרישתו של שר הביטחון בני גנץ, גם גופות מחבלים שאינם מחמאס ישארו בידי ישראל.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שר הביטחון בני גנץ בירך על ההחלטה: "מאז כניסתי למשרד הביטחון, הוריתי לייצר חבילת הרתעה נרחבת, שבמסגרתה הנחיתי שלא לשחרר גופות מחבלים, להכריז ולחלט כספים של ארגוני טרור ולהעצים את התקיפות והתגובות לכל הפרה של השקט, בכל אחת מהגזרות."

הוא הוסיף שההחלטה תסייע בששמירה על הביטחון. "אי החזרת גופות מחבלים היא חלק מהמחויבות שלנו לשמור על ביטחון אזרחי ישראל, וכמובן להשיב את הבנים הביתה", אמר גנץ. "אני מציע לאויבנו- שיבינו ויפנימו היטב את המסר".

הלוויית המחבל בעזה (צילום: רויטרס)
הלוויית מחבל בעזה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום חברי הקבינט התכנסו לדיון שבו שר הביטחון גנץ הציג את הדרישה לשינוי הנוהל להחזרת גופות מחבלים. דרישתו של גנץ הגיעה ברקע עתירות שהוגשו לבג"ץ בדרישה למנוע החזרתן של ארבע גופות מחבלים שאינם מחמאס.

לפני שנה קבע בג"ץ שצה"ל רשאי להורות על קבורת מחבלים לצורכי משא ומתן במטרה להשיב הביתה חיילים ואזרחים שמוחזקים בידי ארגוני הטרור, זאת במסגרת תקנות ההגנה לשעת חירום. השופטים קבעו כי הסמכות תקפה בשטחי מדינת ישראל, כולל יהודה ושומרון, וכי אחת ממטרותיה היא הגנה על ביטחון המדינה כחלק מ"חתירה נמשכת ונחושה להשבת חללי וחיילי צה"ל ואזרחי ישראל המוחזקים בידי ארגוני הטרור הביתה".

חודשיים לאחר החלטת בג"ץ, שר הביטחון דאז בנט הנחה את צה"ל להיערך שלא להחזיר יותר גופות מחבלים וגורם מדיני אף הבהיר כי נתניהו הנחה את מערכת הביטחון לבחון את הנושא. לאחר דיונים בקבינט, הוחלט שלא לשחרר יותר גופות של מחבלים, למעט מבמקרים חריגים (כגון מחבלים קטינים) שיושארו לשיקול דעתו של שר הביטחון בשל הנסיבות.