שלושה לוחמים מחטיבת הנח"ל שנעצרו בתחילת החודש בחשד שאפשרו לשוהים בלתי חוקיים להיכנס ללא הפרעה לישראל טענו לאורך כל הדרך כי מאחורי המעצר עומד סגן מפקד הפלוגה שבינו לבין החיילים שוררת מתיחות קשה. כעת בית הדין קבע כי יש לשחררם וכי העילה למעצרם היא "עמדתם הפוליטית המשוערת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תחילת האירוע בחודש יולי האחרון, כאשר מידע על החשד הגיע לידי המשטרה הצבאית. אז בהחלטה על הארכת מעצרם נכתב: "החשד אינו לביצוע חלקי, ברנני או מרושל של המשימה המבצעית אלא בכך שהחשודים אפשרו במודע לתושבים פלסטינים שאינם בעלי אישור כניסת להיכנס לתחומי ישראל בניגוד חוק".

שובו בנים יום רביעי לוחמי הנח"ל בשכם (צילום: דובר צה"ל)
ארכיון | צילום: דובר צה"ל

שלושת הלוחמים הכחישו את המיוחס להם לאורך כל הדרך וטענו כי מדובר בתלונת שווא של סגן מפקד הפלוגה אשר מתנכל להם באופן קבוע עקב חילוקי דעות פוליטיים. בדיון בהארכת המעצר כתב סא"ל רונן שור כי "לא מצאתי שהטענה מבוססת דיה, ומכל מקום היא אינה שומטת את הקרקע תחת קיומו של החשד הסביר לביצוע המעשים".

כעת בית הדין החליט לשחררם ואף קבע כי "עיון במכלול הראיות מעלה כי הטענה לביצוע עבירה על ידי החשודים אינה נתמכת בעובדות קבילות וממשיות ועיקרה בהסקת מסקנות המבוססת למרבה הצער גם על עמדתם הפוליטית המשוערת של החשודים".

"מדובר בחקירה פוליטית ופרשה חמורה"

לדברי עורכי הדין שייצגו את שלושת החיילים, עו"ד אפרת נחמני-בר, עו"ד ליאור שטלצר ועו"ד רן כהן, במהלך הדיון בתיק "השופט הצבאי העביר ביקורת נוקבת על טיב החקירה וטיב הראיות, והתביעה הודיעה שלא תבקש להמשיך לעצור את החיילים".

"מדובר בחקירה פוליטית ופרשה חמורה שמצדיקה בדיקת עומק לגבי תהליכי קבלת ההחלטות בקרב הפיקוד ומצ"ח. אסור בתכלית האיסור שהצבא יהפוך לזירה של חיסול חשבונות פוליטיים שבה מפקדים וקצינים מנצלים את מעמדם כדי להתנכל לבני המחנה הפוליטי ההפוך. ראוי שרשויות החקירה יפנו כעת את המאמצים שלהם לאיתור וזיהוי העבירות שביצע הקצין המתעמר וקצינים נוספים", אמרו עורכי הדין.

ממקורבי החיילים נמסר: "אנחנו שמחים שבית הדין ראה שמדובר בחקירה הזויה ממניעים פוליטיים. אנחנו עדיין המומים מהעובדה שחיילים קרביים יכולים למצוא את עצמם קרבן לא רק להתעמרות של קצין ימני קיצוני אלא גם של תלונת שווא מצידו".