עם ציון 6 שנים למבצע צוק איתן בעזה, החליט הצוות של הדר גולדין מסיירת גבעתי לחזור ליום שישי השחור שבו שניים מחבריהם נהרגו במנהרת הטרור ומפקדם הנערץ הדר - נעלם. הם סיפרו איך מצאו אחרי הקרב בחדר של בניה שראל שנהרג במנהרה - חותמת עם תאריך החתונה שלו. הם גם לא ישכחו את הקסדה מלאת הדם של הדר שמצאו במנהרה, ובעקבותיה הכריז הרב הצבאי הראשי רפי פרץ על מותו של הדר. אנשי הצוות של הדר גולדין ז"ל קראו: אסור לשכוח את אורון שאול, אברה מנגיסטו, הישאם שעבאן והדר גולדין בעזה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"רגע לפני הכניסה לעזה", סיפר סמ"ר גולן פרחי ששימש כרס"פ וקשר ס.מ"פ בצוותו של הדר גולדין, "גולדין מבקש ממני את הטלפון כדי לדבר עם אבא שלו. הגיע לי ואמר לי: 'פרחי, דיברתי עם אבא - עכשיו הכול בסדר.' השיחה האחרונה שלו עם אבא הייתה מהטלפון שלי ואני נתתי לו שם את החיבוק האחרון". 

הדר גולדין, אברה מנגיסטו, אורון שאול, הישאם א-סייד (צילום: חדשות)
הישאם אל סייד, אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסט | צילום: חדשות

אחרי שלושה שבועות של קרבות וחיסול מנהרות, הגיע יום שישי ה-1 באוגוסט 2014, אז נכנס לתוקפו הסכם הפסקת האש מול חמאס. התחושה שהייתה באוויר היא ש'רואים את הסוף', סיירת גבעתי הייתה בתחושת סיפוק - לא היו הרוגים והמשימות בוצעו. "הייתה הרגשה של הצלחה", סיפר פרחי, "אנחנו שומעים שכל הכוחות יצאו מעזה. אבל יש רק עוד דבר אחד קטן - לטהר איזו מנהרה ברפיח". 

"אף אחד לא ראה את גולדין והכרזנו 'חניבעל'"

גל שוורץ מפלס"ר גבעתי שהשתתף בקרב ברפיח שיתף כיצד התרחש האירוע: "באותו איתור בו אנחנו יודעים שיש מנהרה, אנחנו מזהים דמות שעומדת במרפסת ומסתכלת עלינו". רב סרן בניה שראל ז"ל ביקש אישור לשגר פגז לעבר הבית שבו נמצא החשוד,  אבל לא מקבל אותו בגלל הפסקת האש. אז הכוח התפצל לשתי חוליות: אחת בראשותו של הקצין איתן פונד ואחת עם בניה, סמ"ר ליאל גדעוני ז"ל וגולדין - הם מתקרבים לחממה ושם נתקלים במארב של המחבלים. 

צוות גולדין חוזר למנהרה (צילום: n12)
צוות גולדין | צילום: n12

"כשבניה לא ענה בקשר, שזה כבר היה חריג - הבנתי שמשהו קרה", סיפר רס"ן יאיר אלקלעי שהשתתף בקרב. שוורץ תיאר את רגעי הדרמה: "אני רואה את בניה על הרצפה, וכשאני גורר אותו, חשבתי שאולי הוא פצוע. ניערתי אותו שיתעורר והוא לא הגיב". 

"אני זוכר שגולדין היה איתם", המשיך שוורץ, "ואז אני צועק להם: 'איפה גולדין? איפה גולדין? איפה גולדין?'". רס"ן יאיר אלקלעי תיאר כיצד זה המשיך: "ניסינו להבין בקשר אם מישהו ראה את גולדין, אנחנו מבינים שהוא לא נמצא אצל אף אחד, ואז אנחנו כבר מכריזים חניבעל". 

צפו בכתבה המלאה של דני קושמרו ב"אולפן שישי".