בדרך להכרזה על יכולת מבצעית מלאה: מצלמת התצפית המתקדמת של הלוויין "אופק 16" הופעלה הלילה (בין שני לשלישי) לראשונה ושלחה תמונות ראשונות באיכות "מצוינת" לתחנת הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד. בכך, הדרך להכרזה על יכולת מבצעית מלאה התקדמה באופן משמעותי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מאז השיגור ביום שני שעבר ערכו צוותי התעשייה האווירית ומשרד הביטחון סדרת בדיקות, במסגרתה הפעילו בהדרגה ובאופן מבוקר את כל המערכות ותתי המערכות המרכיבות את הלוויין. עם השלמת התהליך הופעלה בהצלחה גם מצלמת הלוויין. בשבועות הקרובים ימשיכו הצוותים ההנדסיים בהכנת הלוויין לשימוש מבצעי.

הלוויין "אופק 16" הינו לוויין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות שעליו מורכבת גם מצלמה בעלת איכות טובה מאוד שיוצרה ופותחה על ידי חברת "אלביט מערכות". בשבועות הקרובים לאחר השלמת הליך הבדיקות בחלל על ידי התעשייה האווירית, מפא"ת ואמ"ן, יעביר משרד הביטחון את הלוויין לאחריותה של יחידת הלוויינים הצה"לית 9900.

לוויין הריגול אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
"אופק 16" | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
הלווין הישראלי (צילום: התעשייה האווירית)
הלווין הישראלי | צילום: התעשייה האווירית

 

ראש מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי, התייחס להתקדמות השלבים: "זוהי אבן הדרך המשמעותית ביותר מאז שיגור הלוויין 'אופק 16'. התמונות שקיבלנו מהלוויין הן באיכות מצוינת. מכאן והלאה אנו ממשיכים בתהליך מסודר של העברת הלוויין למבצעיות, שלאחריה מצפות לו שנים רבות של הבאת מודיעין איכותי למערכת הביטחון".

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי התייחס גם הוא לתמונות הראשונות: "בשבוע האחרון ביצענו תהליך מורכב של כלל הצוותים ההנדסיים, תהליך שהגיע לשיאו הלילה עם קבלת התמונות הראשונות. נקודת ציון זו משקפת היטב את היכולות האסטרטגיות והעסקיות של התעשייה האווירית בתחום החלל ואת השותפות מערכת הביטחון ושאר התעשיות הביטחוניות".