בין האפשרות להתלקחות בעזה לבין המאמצים לסכל את תגובת חיזבאללה בצפון, כשהכול מתוח, הכול שברירי ושתי גזרות מאיימות לצאת משליטה: הלו"ז של הרמטכ"ל מכיל את הכול. כאב הראש היומיומי של רב אלוף אביב כוכבי הולך ומתגבר, וזה עוד בלי לדבר על העובדה שאין תקציב ביטחון וסימן שאלה גדול מרחף מעל הסיכוי להוציא לפועל את התוכנית הרב-שנתית "תנופה" שכוכבי מקדם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יום שישי: גזרת הדרום מתחממת

סוף השבוע עוד לא ממש התחיל אבל אנחנו כבר בתוך סבב בעזה. בלוני נפץ ותבערה מופרחים לעבר ישראל, שריפות פורצות בעשרות מוקדים וחיל האוויר תוקף ברצועה. בתוך כל הבלאגן כוכבי נוחת בפיקוד הדרום.

הרמטכ"ל מתחיל בהערכת מצב בנושא טרור הבלונים, בהשתתפות מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, מפקד אוגדת עזה, תא"ל נמרוד אלוני, ומפקדים נוספים. מהלוי שומע הרמטכ"ל על תוצאות התקיפות ברצועה ומנעד התוכניות לחירום. במהלך סיור בדרום המפקדים הבכירים עורכים תצפית על גבול עזה, הרמטכ"ל מתרשם מביצועיה של מערכת הלייזר "להב אור", ובוחן את המוכנות והכשירות של הכוחות אל מול תרחישים אפשריים עד כדי הסלמה.

הצצה לשבוע של הרמטכ"ל כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
רא"ל אביב כוכבי בפיקוד צפון | צילום: דובר צה"ל

מיד אחר כך נפגש הרמטכ"ל עם ראשי המועצות של העוטף ומעדכן אותם בעיקרי הערכת המצב: "אנחנו פועלים מול איום השריפות בתקיפות ובנחישות, חוסנם של התושבים הוא המענה לטרור". כוכבי גם שומע את הדברים שאומרים לו ראשי הרשויות בשם התושבים, על תחושת חוסר הביטחון והבלונים שמתפוצצים מעל ראשיהם.

יום ראשון: מאמ"ן לפצ"ן דרך אירן

הרמטכ"ל מגיע לביקור באמ"ן: כאן זו הזדמנות לראות את התמונה הרחבה - בצפון, בדרום וגם באירן. מכאן אפשר לראות איך הגזרות השונות מושפעות אחת מהשנייה ומסוגלות לפעול במקביל. ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, הציג לכוכבי תכנים מודיעיניים עדכניים, אשר יחד עם המידע והתובנות שמביאים השב"כ והמוסד, יקבעו בסוף את תוכניות הפעולה של ישראל.

משם מדלג הרמטכ"ל כוכבי לפיקוד צפון, בעקבות ההתרעה על האירוע שהתרחש יומיים לאחר מכן בגזרה. בפיקוד הוא פוגש את מפקד פצ"ן, אלוף אמיר ברעם, מפקד עוצבת הגליל, תת-אלוף שלומי בינדר, מפקד אוגדת הבשן, תת-אלוף רומן גופמן ומפקדים נוספים. המפקדים מציגים בפני הרמטכ"ל סקירה מודיעינית והערכת מצב שבה נדונו ההתפתחויות האחרונות בגזרת הצפון ומוכנות פיקוד הצפון לתרחישים אפשריים.

הצצה לשבוע של הרמטכ"ל כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
הלו"ז של הרמטכ"ל כוכבי | צילום: דובר צה"ל

המפקדים מציגים את מצבו של חיזבאללה, שלא נטש את כוונתו להגיב על מות פעיליו בסוריה ומבטיחים שהכוננות עומדת בעינה. ההתחממות בגבול מתרחשת כאשר אלפי מטיילים ונופשים ממלאים את אתרי התיירות באזור ושבוע בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים.

יום שני: רמז למפקדים – כך נבחנת "הכרעה במערכה"

הרמטכ"ל כוכבי פותח את יומו בפיקוד מרכז, בביקור שמוקדש לאימון מפקדים של חטיבת הצנחנים, בליווי מפקד עוצבת האש תת-אלוף עופר וינטר ומפקד חטיבת הצנחנים אלוף-משנה יובל גז. במסגרת הביקור צפה הרמטכ"ל בתרגיל לוחמה בסבך, התקפה על מרחב היערכות אויב, ושוחח עם מפקדי החטיבה, החל מדרג מפקד המחלקה ועד מפקד החטיבה.

הצצה לשבוע של הרמטכ"ל כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל בתרגיל צנחנים בפיקוד מרכז | צילום: דובר צה"ל
הצצה לשבוע של הרמטכ"ל כוכבי (צילום: דובר צה"ל)
כוכבי בשיחה עם מפקדים | צילום: דובר צה"ל

"הניסיון, המקצועיות שלכם והדוגמה האישית - עם זה מנצחים מלחמה", אמר הרמטכ"ל למפקדים ורמז להם מה ייחשב להכרעה במערכה הבאה: "בסיומו של כל שלב בלחימה, יש לבחון את היקף האויב והיעדים שהושמדו, ולא רק את עצם כיבוש השטח. הניצחון במלחמה הבאה, יושג באמצעות הגעה להישגים גבוהים בזמן הקצר ביותר ובמחיר הנמוך ככל האפשר".

עוד הבהיר כוכבי למפקדים כי "היחידות בקצה צריכות להיות בעלות כושר חשיפה-תקיפה גבוה מאוד, וכדי שזה יתממש כל המפקדות למעלה צריכות לתמוך בכם - המטה הכללי, הפיקודים, האוגדות, חיל האוויר ואמ"ן". בסוף הביקור אמר הרמטכ"ל למפקדים: "יש לי מסר אחד בסיסי לומר לכם - תתכוננו עם כל מה שאתם יכולים ועם מה שיש לכם - אתם תנצחו עם מה שיש".