לוויין הביון המתקדם שישראל שיגרה לפנות בוקר (שני) לחלל, מהווה קפיצת מדרגה משמעותית ביכולות של ישראל לעקוב אחר הנעשה בכל נקודה בעולם, 24 שעות ביממה – בכל תנאי מזג האוויר. בין היתר, הלוויין יאפשר יכולות חדשות וחשובות במערכה המודיעינית מול אירן בניסיון לבלום את תוכנית הגרעין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ללוויין שיוצר על ידי התעשייה האווירית מוצמדת מצלמה מיוחדת ומתקדמת שנבנתה על ידי חברת אלביט. הלווין מצטרף לשישה לווייני הביון של ישראל שכבר נמצאים בחלל ופועלים באופן רציף ומספקים מודיעין.

לוויין הריגול אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
לוויין הריגול אופק 16 | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

בעבר, כשישראל הסתמכה על מספר מועט של לווייני ביון, אנשי המודיעין נאלצו לחכות לעתים זמן רב עד שהצליחו להגיע לכיסוי השטח אותו רצו. כעת, כשיש שבעה לוויינים הסובבים את כדור הארץ, בעלי יכולות ומערכות שונות, הכיסוי המודיעיני נרחב הרבה יותר ומספק מענה כמעט בזמן אמת לכל צורך מודיעיני.

לוויין הריגול אופק 16 (צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון)
לוויין הריגול אופק 16 | צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

למצלמה המשוכללת שמותקנת על הלוויין יש רזולוציה מרשימה במיוחד של 50 ס"מ לפיקסל מגובה השיוט – 600 ק"מ. המשמעות היא שכל אובייקט הגדול מ-50 ס"מ ייראה בצילום של הלוויין מהחלל. המצלמה למעשה מורכבת ממספר מצלמות ומסוגלת לצלם את אותה התמונה בארכי גל שונים ובסופו של דבר להציג תמונה מאוחדת אחת.

יתרון נוסף של המצלמה הוא ברוחב "פס" הצילום. הלוויין מסוגל לצלם בכל פעם תא שטח של 15 ק"מ, מה שמאפשר לכסות תא שטח מאוד גדול ב"גיחת צילום" אחת.

לוויין הריגול אופק 16
לוויין הריגול אופק 16

הלוויין החדש, יחד עם הלוויינים שכבר נמצאים בשימוש ימשיכו לתרום למאבק המודיעיני החשאי של ישראל מול אירן. מערך הלוויינות מאפשר יכולות מודיעיניות ייחודיות וקריטיות – במיוחד בימים בהם מדובר בגלוי על האפשרות של הסלמה במצב הביטחוני בין המדינות.

"אופק 16 מחזק את יכולותיה המודיעיניות של מדינת ישראל ומהווה מאמץ של כלל מערכת הביטחון הישראלית בהובלת משרד הביטחון והתעשייה האווירית כקבלן ראשי של כלל לווייני אופק", סיפר בועז לוי, סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת טילים וחלל. "האתגר ההנדסי באירוע כזה הוא עצום והשיגור המוצלח הבוקר מביא את כלל היכולות של תעשיית החלל הישראלית בעוצמה רבה עבור התעשייה האווירית מדובר בתוכנית דגל המביאה לידי ביטוי את יכולותיהם של ההון האנושי הטוב ביותר בישראל, יכולותיה העסקיות והטכנולוגיות. אופק 16 מצטרף לקונסטלציית הלוויינים הפעילה בחלל ויסייע בשמירה על עליונותה המודיעינית של מדינת ישראל".