כוח קודס האירני וחיזבאללה ניסו לגייס אזרחים ישראלים ופלסטינים על מנת לבצע פעילות טרור בישראל, כך פרסם היום (חמישי) שב"כ. לפי הודעת הארגון, תושבת מזרח ירושלים גויסה למשימה, ונחשפה בעקבות פעילות מודיעינית שכללה גם את המשטרה ויחידת להב 433, שב"כ וגורמי ביטחון נוספים. כתבי אישום יוגשו בימים הקרובים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך חודש אוגוסט האחרון נעצרה לחקירה יאסמין ג'אבר, תושבת העיר העתיקה בירושלים שעבדה בספרייה הלאומית באוניברסיטה העברית, לאחר שעלה חשד שגויסה על ידי חיזבאללה. 

יחד עמה נעצרו לחקירה חשודים נוספים מקרב מכריה ממזרח ירושלים ומרמאללה, אשר נחשדו כמעורבים בפעילות במסגרת חוליה, בראשותה של ג'אבר. בין החשודים: תסנים אלקאדי, תושבת רמאללה שהתגוררה בשנים האחרונות בתורכיה.

הקמפוס בגבעת רם (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. שם שוכנת הספרייה הלאומית | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

במסגרת החקירה עלה כי חיזבאללה מארגן כנסי צעירים פלסטינים בלבנון לשם איתור מגויסים פוטנציאלים מישראל ומהגדה, על מנת לקדם פעילות טרור בישראל. במהלך החקירה עלה כי ג'אבר זוהתה וסומנה על ידי אנשי חיזבאללה במסגרת השתתפותה בכנס שאליו יצאה בלבנון בשנת 2015. כמו כן, עלה כי לשם שמירה על חשאיות זהותה, קיבלה כינוי מבצעי על ידי היחידה - "רחיל".

בביקור נוסף של ג'אבר בלבנון בשנת 2016, עטאיא אבו סמהדנא ומחמד אלחאג' מוסא, המוכרים כפעילים ביחידת הפיגועים המשותפת של כוח קודס ושל חיזבאללה, קישרו בינה לבין פעיל טרור בכיר ביחידה זו המכונה "פארס עוודה". "פארס עוודה" הוא הכינוי של ג'עפר קביסי, המוכר כמעורב בניסיונות נוספים לגייס גורמים בישראל ובגדה לפעילות טרור.

ג'אבר תודרכה על ידי הפעילים הבכירים יותר כי עליה לגייס ישראלים, ועדיף נשים, במטרה לבצע את הפיגועים. במסגרת חקירתה של תסנים אלקאדי, חברתה של ג'אבר, עלה כי גם היא השתתפה בכנס בלבנון בשנת 2015, שם הכירה את פעילי היחידה ולאחריו המשיכה לעמוד עימם בקשר. ממצאי חקירתה של אלקאדי העלו, כי שימשה כאשת קשר של היחידה מול ג'אבר, כחלק מדרכי התקשורת החשאיות הננקטות ע"י יחידת הפיגועים לשם מניעת חשיפת פעילותה מול גורמים בישראל, ואף קיבלה מהם כספים.

גורם בכיר בשב"כ מסר: "חקירה זו של שב"כ בשיתוף גורמי הביטחון הינה תוצר של פעילות מודיעינית ממושכת לאיתור חשודים כמגויסי חיזבאללה, ומהווה נדבך נוסף במהלכי הסיכול שבוצעו בשנה האחרונה מול ניסיונות כוח קודס וארגון חיזבאללה לגייס גורמים מקרב ערביי ישראל, הרשות הפלסטינית ואף זרים, במטרה לממש פעולות טרור בישראל. שב"כ יחד עם שותפיו במערכת הביטחון ימשיך לפעול בנחישות לסיכול כל פעילות טרור וריגול של איראן וחיזבאללה, לרבות כאלה שמקורן בזירה התורכית, ולחשיפתם של כלל הגורמים בישראל ובאיו"ש המסייעים לכך".

מהספרייה הלאומית נמסר: "הופתענו מאוד לשמוע כי העובדת יסמין ג'אבר חשודה במעשים חמורים כל כך. גורמי הביטחון לא עידכנו אותנו בשבועות האחרונים בדבר מעצרה. הספרייה תעניק את כל הסיוע הנדרש לביצוע החקירה, אם תתבקש".