בעומק 33 מטרים מתחת למים, על קרקעית הים, כקילומטר מצפון מזרח לעיר עזה, נחשפה לפתע ספינת המלחמה. שוכבת דוממת נוטה על צידה, התותח הגדול שמוט ועשרות פגזים שנשפכו מבטן הספינה והתפזרו על קרקעית הים. אף אחד מקבוצת הצוללים לא ידע מה הוא גילה ומה הסיפור מאחורי המשחתת המלכותית  HMS M15 "מוניטור" שטובעה מול חופי רצועת עזה לפני יותר מ-100 שנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

קבוצת הצוללים היו לוחמי הקומנדו הימי של חמאס. הם יצאו לאימון צלילה בלב ים כאשר איתרו את הספינה והפגזים הרבים והבינו את הפוטנציאל. במשך כמה שבועות הם ערכו צלילות לספינה הטבועה ולאט לאט חילצו והעלו לחוף את הפגזים. כולם נלקחו לסדנאות הרכבת רקטות מתחת לאדמה בלב הרצועה ושם פורקו על ידי מומחי החבלה של חמאס.

ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
צוללני הקומנדו הימי של חמאס
ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
צוללני הקומנדי הימי של חמאס
ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
צוללני הקומנדו הימי של חמאס

בעקבות הסגר שמטיל צה"ל על רצועת עזה, חמאס מתקשה מאוד להבריח נשק ומנסה לבנות רקטות וראשי נפץ מתוצרת עצמית ומאלתר הרכבה של חומרי נפץ למנועי הרקטות. הרעיון היה להשתמש בחומרי הנפץ ואבק השריפה שבפגזים שנמצאו בקרקעית הים לבניית רקטות במפעל של הארגון, אך  חומרי הנפץ ששהו מתחת למים 103 שנים אינם במצב שמאפשר שימוש.

ה"מוניטור" היתה ספינת מלחמה בריטית שתוכננה במקור כ"ספינה להפצצה חופית" והשתתפה במערכה להגנת תעלת סואץ כפעילות מבצעית ראשונה. לאחר מכן הפליגה לכיוון העיר עזה ונטלה חלק במצור הימי על עזה בשנת 1917 כחלק מקרב "המערכה השלישית על עזה", מערכה אשר סימלה במידה רבה את תחילת כיבוש ארץ ישראל מ– 400 שנות שלטון עותומני ותחילתו של המנדט הבריטי באזור. במהלך המצור שביצעה הספינה הבריטית על עזה, היא טובעה בידי הצוללת הגרמנית  UC38.

ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
הפגזים שנמצאו סמוך לספינה
ספינה בריטית ישנה שחמאס מצא מתחת למים
הפגנים שנמצאו סמוך לספינה
_OBJ

רמי סדנאי, מוותיקי השייטת, מספר שדבר קיומה של הספינה הבריטית היה ידוע לו ולחבריו: "הרבה שנים תכננו לצלול אליה, היו לנו מפות מדויקות וציוד מתאים, אבל כל פעם המצב הביטחוני מנע מאיתנו להגיע ולצלול. היא פשוט טבעה קרוב מדי לחוף עזה וחמאס לצערי הקדים אותנו".