אלפי פלסטינים חוצים מדי יום באופן לא חוקי את הגדר לשטח ישראל, בעיקר בתקופת הקורונה. בכדי להתמודד עם התופעה פרס צה"ל כוחות רבים באזור הגדר. שלושה לוחמים מחטיבת הנח"ל נעצרו בתחילה השבוע בחשד שאפשרו לאותם שוהים בלתי חוקיים להיכנס ללא הפרעה לישראל ומעצרם הוארך עד יום ראשון. לטענתם, מאחורי המעצר עומד סגן מפקד הפלוגה שבינו לבין החיילים שוררת מתיחות קשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בצה"ל מאשימים את הלוחמים בסיוע לשוהים בלתי חוקיים פלסטינים, בפריצת הגדר ובחדירה לשטח ישראל. בסיכום הדיון היום נקבע כי הם לא חשודים בסיכון ביטחון המדינה אלא רק בסיוע לפלסטינים.

סגן מפקד פלוגה בנח"ל פרסם ברשתות החברתיות
אחד הפרסומים שהעלה הקצין לרשתות. לדברי החיילים, הוא התנכל להם בגלל דעות פוליטיות

תחילת האירוע בחודש יולי האחרון, כאשר מידע על החשד הגיע לידי המשטרה הצבאית. בהחלטה על הארכת מעצרם נכתב: "החשד אינו לביצוע חלקי, ברנני או מרושל של המשימה המבצעית אלא בכך שהחשודים אפשרו במודע לתושבים פלסטינים שאינם בעלי אישור כניסת להיכנס לתחומי ישראל בניגוד חוק".

אורי ברקאי, אחד הלוחמים החשודים, העלה תיעוד לרשת של הפעילות המבצעית לעצירת השוהים הבלתי חוקיים ובו נראים הפלסטינים עוברים ללא הפרעה את גדר ההפרדה. לדברי הלוחם ניתן לראות כי מפקדו ישב לידו בג'יפ הצבאי וגם הוא לא עשה דבר בכדי לעצור אותם, והסיבה לכך היא המרחק הרב בין מקום הג'יפ לפלסטינים.

סגן מפקד פלוגה בנח"ל פרסם ברשתות החברתיות
סגן מפקד פלוגה בנח"ל פרסם ברשתות החברתיות

שלושת הלוחמים מצדם מכחישים את המיוחס להם וטוענים כי מדובר בתלונת שווא של סגן מפקד הפלוגה אשר מתנכל להם באופן קבוע עקב חילוקי דעות פוליטיים. בדיון בהארכת המעצר כתב סא"ל רונן שור כי "לא מצאתי שהטענה מבוססת דיה, ומכל מקום היא אינה שומטת את הקרקע תחת קיומו של החשד הסביר לביצוע המעשים".

סגן מפקד פלוגה בנח"ל פרסם ברשתות החברתיות
סגן מפקד פלוגה בנח"ל פרסם ברשתות החברתיות

עם זאת, טוענים הלוחמים, כי אותו קצין בפלוגה העלה פעמים רבות פרסומים ברשתות החברתיות שמוכיחות כי הוא מתנכל להם ורוצה ברעתם. לדבריהם, ההתנכלות התגברה אחרי שהלוחמים החשודים וחבריהם הגישו תלונה לנציג קבילות חיילים נגד המפקד.

אביו של ברקאי התראיין היום בתוכנית של ינון מגל ובן כספית ב-103FM וסיפר: "אורי היה אמור לצאת אתמול (שלישי) לחופשת השחרור אך הוא הוזמן לחקירה עם עוד שני חיילים. טענו נגדם לא פחות מאשר פגיעה בביטחון המדינה. זה חבר'ה שפשוט נתנו את התחת שלהם במשך 4 שנים, רק עצם המחשבה שמאשימים את הבן שלי בדבר כזה זה פשוט לא יאומן כי יסופר".

"יש סגן מפקד פלוגה, שסימן את הפלוגה כפלוגה של אוהבי ערבים, מפקד מתעלל שהוא כנראה איש ימין ששונא שמאלנים", אמר יואב, אביו של הלוחם. "פשוט עשה הכול כדי לעשות להם את המוות במשך 5 חודשים האחרונים".

גורם בפלוגה שוחח עם N12 וסיפר על שורת תקריות שלדבריו מעידות על התנכלות אישית. לדבריו, כדי להדגיש את הדעות הפוליטיות של הקצין, הוא סיפר כי הוא עיכב בעבר פלסטיני לשווא, וכשלוחמים קבלו על כך, אנשי החפ"ק שלו ענו להם: "מה אתם שמאלנים? למי אכפת מזה". בנוסף, ציין הגורם כי הקצין הכה בעבר קצין פלסטיני ולא נעשה עם זה כלום, ובנוסף הנהג של הקצין פלט כדור ברכב, נשברה השמשה והאירוע טויח. 

 תגובת דובר צה"ל: ביום 7 בספטמבר 2020, במסגרת חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת, נעצרו שלושה לוחמים בדרגת סמ"ר בחשד לכך שאפשרו, במכוון ובמודע, לפלסטינים שאינם מחזיקים באישורי כניסה למדינת ישראל להיכנס לתוך מדינת ישראל. מעצרם הוארך על ידי בית הדין הצבאי, בשלב זה עד ליום 13 בספטמבר 2020, לצורכי חקירה. כיוון שמדובר בחקירה שעודנה מתנהלת, לא ניתן לפרט פרטים נוספים אודותיה.