מתכוננים למערכה? ישראל ביקשה בימים האחרונים מארצות הברית להקדים את אספקת מטוסי התדלוק האמריקנים החדשים. במקביל, הממשל האמריקני אישר אתמול מכירה של 990 מיליון ליטרים של דלק סילוני למטוסי הקרב הישראלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מטוס התדלוק החדיש, ה-KC-46, המבוסס על הגרסה האזרחית של בואינג למטוסי ה-767, היה אמור להגיע לישראל בעוד 4 שנים. כעת, בישראל ביקשו להקדים את התהליך ושהמטוסים המתקדמים יגיעו לישראל כבר בעוד שנתיים. במועצה לביטחון לאומי ביקשו שלא להתייחס בדברים.

סיור במפעלי חברת בואינג (צילום: חברת "בואינג")
צילום: חברת "בואינג"

חיל האוויר משתמש כבר קרוב ל-50 שנים באותו מטוס תדלוק, המבוסס על מטוס הבואינג 707 האזרחי. המטוס פותח עוד בשנות ה-50, וכבר כמעט ולא עונה על הדרישות של חיל האוויר, במיוחד לאור המתיחות הצבאית בשנים האחרונות עם אירן – הרחוקה יחסית.

בתוך כך, ארצות הברית אישרה מכירה של 990 מיליון ליטרים של דלק מיוחד המיועד למטוסי סילון. הדלק, שנרכש מכספי הסיוע האמריקני שווה כ-3 מיליארד דולר. אם ישראל לא הייתה מקבלת את הדלק המיוחד, ייתכן שמטוסי חיל האוויר היו מושבתים. "מדובר בהקלה רבה על התקציב השקלי הישראלי", אמר גורם ביטחוני. "זו ממש 'ג'סטה' אמריקנית בעלת משמעות תקציבית רבה על מערכת הביטחון כאן".