כוחות ביטחון מתוגברים החלו לפעול אמש בכפר יעבד במטרה ללכוד את המחבלים שהרגו את החייל עמית בן גל ז"ל. במערכת הביטחון עושים מאמצים רבים על מנת לאתר את הרוצחים ובמהלך הלילה (בין שלישי לרביעי) נכנסו כוחות צה"ל לכפר והחלו לאסוף מודיעין על מיקומם של המפגעים – ובמקום התפתחו עימותים בין החיילים לתושבי הכפר. הכניסה החוזרת לבית שממנו נזרקו הבלוקים נובעת מהתפתחות בחקירה. בבית מתבצעות סריקות ונאספים ממצאים בניסיון להגיע למפגעים, והערכה היא יידרשו שעות או ימים אחדים עד ללכידתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר ב-3 מחבלים שהיו על הגג, שלפחות אחד מהם זרק את האבן שפגעה והרגה את בן יגאל ז"ל. המצוד אחר המחבלים ממשיך להתנהל גם בשעה זו, והפעילות במהלך הלילה עשויה לקרב את כוחות הביטחון צעד נוסף בחיפושים. חלק מלוחמי הסיירת יצאו ללוויה המצומצמת של בן יגאל ז"ל, שהיה אמור להשתחרר מהצבא בעוד כחודש, ואחרים המשיכו לפעילות בכפר יעבד. 

בכלי תקשורת פלסטיניים דווח על פעולה נרחבת של כוחות הביטחון בכפר וגם על הטלת מצור: תושבים דיווחו כי החלה הריסת צירי תנועה משניים וסגירת דרכי עפר שמובילות ליעבד.

לפחות 12 חשודים נעצרו עד כה בגל החיפושים והסריקות בכפר: במערכת הביטחון - בשב"כ ובצבא - מאמינים שחלק מהעצורים קשורים לאירוע או יודעים איפה נמצאים המפגעים. בשב"כ ובצבא מאמינים גם כי בשעות ובימים הקרובים יהיה אפשר לשים את היד על המחבלים.

מעצר של כוחות צה"ל (צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים)
פעילות כוחות צה"ל ביעבד | צילום: דובר צה''ל, באדיבות גרעיני החיילים

מהתחקיר עולה: כך נפגע עמית ז"ל

לפי התחקיר הראשוני, האירוע הקטלני התרחש כשהיחידה סיימה מבצע מעצרים מוצלח של ארבעה מבוקשים בתוך הכפר. כשיצאו רגלית עם המבוקשים, מהבית האחרון בכפר החלו ליידות אבנים ובלוקים. אבן ראשונה נפלה בין לוחמים, והם הרימו מבט לגג כדי להבין מאיפה הושלכה – ומהאבן השנייה נפגע עמית ז"ל בפניו. חלק מהלוחמים ביצעו ירי, הם לא פגעו בשלושה ולאחר מכן חילצו את חברם שפונה לבית החולים ושם נקבע מותו.

עוד עולה מהתחקיר כי הקסדה שבן יגאל חבש לא הייתה יעילה מכיוון שהפגיעה הייתה ברגע שהסתכל למעלה. בניגוד לדיווח הראשוני שלפיו נפגע מאבן, מהתחקיר עולה שבן יגאל נפגע ככל הנראה מבלוק וקרס מיד באותו הרגע. כלי הטיס הבלתי מאויש, שהיה חלק מהמשימה, היה באותו הזמן בנקודה אחרת ולכן לא ניתן היה לראות מן האוויר את רגע הפגיעה. 

עימותים בכפר יעבד
עימותים בכפר יעבד

החשש: סיפוח יוביל לאירועי טרור נוספים

המעצרים הליליים שביצעה סיירת גולני לא נחשבו לפעילות חריגה אלא לחלק מהדינמיקה של החיים והפעילות בשטחים - פעילות קבועה והכרחית, שאם לא תתקיים, ישראל תמצא את עצמה מול שפע של פיגועים. ייתכן שגם מעצרים אלו סיכלו כמה פיגועים.

המצוד אחר המחבל שיידה אבן על הלוחם עמית בן יגאל (צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90 )
הטבעת מתהדקת סביב המחבלים? | צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90

אמש פרסמנו במהדורה המרכזית את החשש במערכת הביטחון מהשלכות הסיפוח האפשרי על מפלס האלימות בשטחים. ההערכה בצה"ל היא שאם ישראל תכריז על סיפוח של שטחים בגדה, רמת האלימות תעלה במידה ניכרת וכך גם כמות אירועי הטרור.

לפי ההערכה הבסיסית בצבא, המחאה נגד הסיפוח תוביל לכך שחיילים רבים דוגמת עמית בן יגאל ז"ל וחבריו יצטרכו להיות בשכונות, בסמטאות ובמחנות הפליטים כדי לעצור את הטרור.  

החשש מהסלמה זכה לחיזוק אמש כאשר תנועת פתח פרסמה הודעה שמזהירה מפני סיפוח. במסמך נכתב כי אם ישראל תחליט "להשתלט על אדמות פלסטיניות בגדה המערבית ובבקעת הירדן, היא תוביל את עצמה ואת האזור כולו למעגל של אלימות שלא יסתיים בצורה פשוטה".

עמית בן יגאל לוחם צה"ל שנהרג ליד ג'נין (צילום: באדיבות המשפחה)
אימו ספדה לו: "גיבור" | צילום: באדיבות המשפחה

דובר הפתח הבהיר כי ההכרזה על "עסקת המאה" של טראמפ הובילה לתסיסה, וכתוצאה מכך "התוכניות הקיצוניות של ישראל לא יעברו". עוד קרא לעולם "להתנגד לכוח הכובש ולהגן על החוק הבין-לאומי".

המצוד אחר המחבל שיידה אבן על הלוחם עמית בן יגאל (צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90 )
גל מעצרים לאחר האירוע הקטלני | צילום: נאסר איסתייה, פלאש/90

ההורים ספדו: "גיבור, איך מתחילים את החיים?"

בן יגאל ז"ל, בן 21 מרמת גן, הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין בבאר יעקב, תחת הגבלות משרד הבריאות ובהשתתפות מאות אנשים. במהלך הלוויה פרצו בני המשפחה וחברים בבכי, ואימו, נאווה, זעקה על הקבר הטרי: "הבן שלי גיבור, הבן שלי גיבור", והוסיפה: "אני אהיה חזקה - תשמור עלינו מלמעלה".

 

"אמרת שתשמור על עצמך אתמול בלילה"

אושר חנום, בת הזוג
עמית בן יגאל לוחם גולני שנפל
נהרג כחודש לפני השחרור. בן יגאל ז"ל

אושר חנום, בת זוגו של של עמית ז"ל, פרצה בבכי בשעה שהספידה אותו: "זכיתי להכיר אותך. אתה גאווה בשבילי ובשביל אימא שלך. אמרת שתשמור על עצמך אתמול בלילה ואיפה אתה? אתה קבור, איפה אתה".

נאווה ואושר מתחבקות (צילום: N12)
נאווה, אימו של עמית, והחברה אושר מתחבקות | צילום: N12

אביו, ברוך, ספד לו: "אתה היית צריך לקבור אותי - לא אני אותך. אבא שלי שוכב פה עשרים מטר מפה - ואתה קרוי על שמו. אני בגיל 21 התייתמתי ואתה בגיל 21 מחזיר את נשמתך לבורא". עוד אמר אביו: "עד היום ב-6 בבוקר הייתי בן אדם מאושר, ובשעה 6 וחצי הפכתי להיות איש אומלל. הילד היחיד שהקדוש ברוך הוא נתן לי - אני לא יודע איך מתחילים את החיים, אני כולי שבור".

עמית בן יגאל ז"ל ואביו ברוך (צילום: פייסבוק)
עמית בן יגאל ז"ל ואביו ברוך | צילום: פייסבוק

מפקד היחידה שבה שירת עמית ז"ל ספד לו ופנה למשפחתו: "אין מילים בפינו שיכולות לנחם ולעכל את כאבכם. תהיו גאים בעמית, לוחם עז, אמיץ - סמל ומופת לאחרים". עוד הוסיף: "עמית כתב שלהיות גולנצ'יק זה לא להסתכל לאחור כי תמיד מהדהד בראשך שיש מדינה מאחוריך - חיילי ומפקדי סיירת גולני מצדיעים בפניך ומתחייבים להמשיך את מורשתך".

אור רביד, ברהנו טגניה ועופר חדד השתתפו בהכנת הידיעה.